< Powrót
30
lipca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Tyberiusz Narkowicz

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Tyberiusz Narkowicz

Jest burmistrzem Jastarni i wielkim miłośnikiem Pomeranek – tradycyjnych kaszubskich łodzi rybackich. Tyberiusz Narkowicz, jak przystało na włodarza nadmorskiego miasta, sam też żegluje.

Urodził się w Gdyni 1 maja 1972 roku, ale całe życie spędził w Jastarni, skąd pochodzi jego rodzina. Jest magistrem administracji.

Od młodości Tyberiusz Narkowicz był zaangażowany społecznie – od 1986 r. należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Jastarni. Początkowo był członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej, następnie strażakiem, a w latach 2012-2016 prezesem OSP Jastarnia. Był także wiceprezesem Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Pucku

W 1994 roku, startując z list Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, po raz pierwszy dostał się do Rady Miasta Jastarnia. Cztery lata później – mając zaledwie 26 lat – został przewodniczącym Rady Miasta. W 2002 roku został burmistrzem Jastarni. W kolejnych latach mieszkańcy ponownie powierzali mu to stanowisko.

Od 1998 r. jest też członkiem Rady Społecznej Szpitala im. Fr. Żaczka w Pucku. W latach 2002-2010 był przedstawicielem Jastarni w Związku Miast i Gmin Morskich, a od 2002 r. reprezentuje Jastarnię w  Euroregionie „Bałtyk” i Stowarzyszeniu Rozwoju Północnych Kaszub „Norda”.

Jako wodniak Tyberiusz Narkowicz związany jest z tradycyjnymi kaszubskimi łodziami rybackimi, tzw. Pomerankami, na których regularnie żegluje. Brał udział w rejsach m.in. po górnej Wiśle, opłynął Pomorze śródlądowymi drogami wodnymi – Wisłą, Brdą, Notecią, Wartą, Odrą, Zatoką Pomorską i Bałtykiem. W 2010 i 2021 roku dopłynął Pomeranką na Jeziorak. Brał też udział w Święcie Morza w Gdyni oraz projekcie Pomorskiego Związku Żeglarskiego Kino pod żaglami.

Tyberiusz Narkowicz jest odznaczony brązowym i srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa oraz krzyżem Pro Mari Nostro Ligi Morskiej i Rzecznej. Należy do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ