< Powrót
10
stycznia 2019
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Yvonne Salazar
Vendée Globe
Zwycięski Armel Le Cléac'h na mecie ostatniej edycji Vendée Globe.

Słynne regaty: Vendée Globe

Są nazywane „Everestem mórz” i to określenie nie jest przesadzone. Vendée Globe to jedno z największych żeglarskich wyzwań. Odbywa się co cztery lata.

Vendée Globe powstały dzięki sukcesowi Golden Globe Race – wyścigowi przeprowadzonemu w latach 1968-1969, którego zwycięzcą – a zarazem pierwszym człowiekiem, który opłynął świat solo non stop – został Brytyjczyk Robin Knox-Johnston. Dwadzieścia lat później Francuz Philippe Jeantot, dwukrotny zwycięzca samotnych etapowych wokółziemskich regat BOC Challenge, rzucił pomysł na zorganizowanie nowej, trudniejszej imprezy dla żeglarzy-samotników.

26 listopada 1989 roku trzynastu śmiałków wystartowało z Les Sables d’Olonne w hrabstwie Wandea (fr. Vendée) w nowych regatach. Z początku nazywały się „The Globe Challenge”, zmienione ostatecznie na Vendée Globe. Zasady wyścigu od początku są proste: musi on być samotny, bez asysty i zawijania do portu oraz wokółziemski – czyli z opłynięciem trzech przylądków. Wszyscy zawodnicy muszą startować na jachtach klasy IMOCA 60.

Vendée Globe

Alex Thomson na „Hugo Bossie” stoczył fascynujący pojedynek z Armelem Le Cléac’hem. Fot. Eric Houdas

Zwycięzcą pierwszej edycji był Titouan Lamazou, pomysłodawca i organizator Jules Verne Trophy, któremu opłynięcie świata zajęło 109 dni, 8 godzin, 48 minut i 50 sekund. W ostatniej, w 2017 roku, pierwszy na metę dotarł Armel Le Cléac’h po 74 dniach, 3 godzinach, 35 minutach i 46 sekundach żeglugi. Tylko raz w Vendée Globe zobaczyliśmy Polaka. W edycji 2012-2013 wystartował Zbigniew Gutkowski na jachcie „Energa”, jednak na skutek awarii autopilota musiał wycofać się po zaledwie jedenastu dniach.

Rezygnacja Zbigniewa Gutkowskiego nie była niczym nadzwyczajnym – około połowa uczestników nie dopływa do mety. W historii Vendée Globe zdarzały się też tragedie – w 1997 roku Kanadyjczyk Gerry Roufs zaginął podczas burzy na południowym Pacyfiku.

Regaty organizowane początkowo przez ich pomysłodawcę, Philippa Jeantota, w 2003 roku zostały przejęte przez stowarzyszenie SAEM Vendée, skupiające władze lokalne i 32 firmy działające w Wandei. Jego prezydentem jest Yves Auvinet.

Mimo upływu lat Vendée Globe nie tracą na popularności. W pierwszych edycjach startowało kilkunastu żeglarzy, później ich liczba przekraczała trzydzieści. W ostatniej było ich dwudziestu dziewięciu. Najwięcej uczestników pochodzi z Francji. Dotychczasowi zwycięzcy to wyłącznie  Francuzi.

Najbliższa edycja Vendée Globe rozpocznie się w niedzielę 8 listopada 2020 roku.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0