
Słyszeliście o… Bartolomeu Diasie?
Bartolomeu Dias odkrył pod koniec XV wieku Przylądek Dobrej Nadziei. Pozostaje jednym z najważniejszych – obok Krzysztofa Kolumba, Vasco da Gamy i Ferdynanda Magellana – odkrywców.
Za patrona rozwoju floty portugalskiej i odkryć geograficznych uważany jest Henryk Żeglarz (1394-1460), protektor żeglarzy, trzeci syn króla Portugalii Jana I Dobrego. Sam nigdy nie pływał na statkach, ale to właśnie z jego inicjatywy podjęto wiele wypraw żeglarskich.
Dokładna data urodzenia Bartolomeu Diasa nie jest znana, wiadomo jednak, że urodził się około 1450 r. w Portugalii. Sztuki nawigowania uczył się podczas zajęć z matematyki i astronomii na uniwersytecie w Lizbonie.
Dias nie jedyny w rodzinie odkrywał świat
Król Portugalii, Jan II, wierzył, że istnieje droga morska do Indii, więc organizował wyprawy, które miały na celu odkrycie tej trasy. Marzył bowiem, żeby jego królestwo dotarło do źródeł drogocennych przypraw.
W 1445 r. wyprawa Dinisa Diasa dotarła do Senegalu i Zielonego Przylądka. Ale odkrycie najbardziej wysuniętego przylądka Afryki przypadło Bartolomeu Diasowi. Jan II zlecił mu tę wyprawę w 1487 roku. Wyruszył w sierpniu. Początkowo podróż przebiegała dobrze. Jednak kiedy byli u krańca Afryki, trafili na wielką burzę. Sztorm zepchnął statek daleko na południe, a Dias stracił poczucie orientacji na ogromnej wodzie.
Pogoda nie ułatwiała rejsu
W związku z tym, że Bartolomeu Dias nie widział lądu, postanowił obrać kurs na wschód. Żeglowali tak przez wiele dni, spodziewając się, że dopłyną do wybrzeży Afryki. Jednak ląd nie pojawiał się na horyzoncie. W taj sytuacji kapitan ponownie zmienił kierunek żeglugi i przekonany, że już dawno minął południowy kraniec Afryki, zaczął płynąć na północ.
W ten sposób portugalska załoga dotarła 3 lutego 1488 roku do przylądka, który Dias nazwał Przylądkiem Burz, ale Jan II zmienił ją na Przylądek Dobrej Nadziei. Dias odkrył wtedy również południowy kraniec Afryki, nazwany Przylądkiem Igielnym.
Załoga odmówiła dalszej podróży
Żeglarz mógł przejść do historii także jako odkrywca drogi do Indii, ale jego załoga odmówiła dalszego udziału w wyprawie. Narzekała na zmęczenie. Wrócił zatem do Portugalii w 1489 roku, po drodze szczegółowo opisując zachodnie wybrzeże Afryki.
Dziesięć lat później Dias ponownie wyruszył w drogę do Azji. Tym razem płynął jako towarzysz Pedro Alvaresa Cabrala. Wyprawa zakończyła się tragicznie. 29 maja 1500 roku okręt został zniszczony podczas burzy na wodach Oceanu Atlantyckiego. Bartolomeu Dias utonął. Ciekawostką jest, że miało to miejsce w pobliżu Przylądka Dobrej Nadziei.