< Powrót
2
lutego 2022
Tekst:
Krzysztof Płowecki
Ilustracja:
Wikipedia
Incydent na Dogger Bank
Ilustracja incydentu na łowisku Dogger Bank.

Słyszeliście o… incydencie na Dogger Bank?

W 1904 roku rosyjskie okręty omyłkowo otworzyły ogień do brytyjskich kutrów rybackich na Morzu Północnym. Rosjanie myśleli, że strzelają do… Japończyków.  

Wojna pomiędzy Rosją a Japonią, która wybuchła w 1904 roku toczyła się na Dalekim Wschodzie. Kiedy górą zaczęli być Japończycy, Rosjanie postanowili wysłać im na pomoc okręty z Morza Bałtyckiego.

15 października 42 jednostki, w towarzystwie statków pomocniczych i zaopatrzeniowych wypłynęły z Lipawy, aby trasą dookoła przylądka Dobrej Nadziei dotrzeć do Japonii. Od początku rejsu na pokładach rosyjskich jednostek panowała psychoza strachu. Marynarze spodziewali się japońskiego ataku w każdym momencie.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Kiedy nocą 21 października 1904 roku eskadra dotarła do ławicy Dogger Bank na Morzu Północnym, a załogi okrętów dostrzegły kilka łodzi, doszło do tragedii.

Spanikowani Rosjanie przyjęli, że to Japończycy i natychmiast otworzyli do nich ogień. Rozpoczął się chaotyczny ostrzał, zatopiono jedną jednostkę, a pięć kolejnych uszkodzono. Co gorsza na linii ognia znalazły się także własne krążowniki „Aurora” i „Dmitrij Donskoj”.

Atak trwał około 10 minut, do momentu aż Rosjanie zorientowali się, że strzelają do bezbronnych brytyjskich kutrów rybackich i do swoich własnych okrętów. W wyniku dramatycznej pomyłki śmierć poniosło pięciu ludzi. Dwóch brytyjskich rybaków zginęło na miejscu, trzeci zmarł kilka miesięcy później w wyniku odniesionych obrażeń. Odłamki rosyjskich pocisków zabiły też dwóch członków załogi okrętu „Aurora”.

Ujawnienie incydentu wzburzyło brytyjską opinię publiczną. Rosjanie utrzymywali, że szczerze wierzyli w obecność japońskich okrętów na Morzu Bałtyckim. Przeprowadzono jednak śledztwo, które wykazało, że są winni. Musieli wypłacić odszkodowanie Wielkiej Brytanii, poza tym obyło się bez poważniejszych konsekwencji dyplomatycznych.

Brytyjscy rybacy Dogger Bank

Brytyjscy rybacy zeznawali w sprawie incydentu.

Po ponad 100 latach od incydentu na Dogger Bank, w styczniu tego roku, ponownie doszło do „starcia” rybaków z Rosjanami. Manewry rosyjskich okrętów planowane w strefie ekonomicznej Irlandii spotkały się z oburzeniem Irlandczyków. Tamtejsi rybacy zapowiedzieli pokojowe protesty argumentując, że manewry miałyby odbywać się na ważnym terenie połowowym. Rosjanie „bez walki” przenieśli ćwiczenia poza przestrzeń morską Irlandii.

Warto dopowiedzieć, że rosyjska wyprawa na Daleki Wschód w 1904 roku skończyła się ich sromotną klęską, z prawdziwymi a nie urojonymi Japończykami, w bitwie pod Cuszimą w maju 1905 roku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
1
+1
7
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ