< Powrót
17
lutego 2022
Tekst:
Krzysztof Płowecki
Zdjęcie:
Wikipedia
załogi
Carroll A. Deering.

Słyszeliście o… tajemniczym zniknięciu załogi żaglowca?

Kiedy na morzu znaleziono pięciomasztowiec „Carroll A. Deering”, na pokładzie nie było żywej duszy. Rzeczy były pozostawione tak, jakby załoga dosłownie przed chwilą zeszła ze statku. Żeglarzy nigdy nie odnaleziono.

„Carroll A. Deering” był pięciomasztowym szkunerem zbudowanym w 1919 roku. Miał 78 metrów długości i 13,5 m szerokości. Nazwę otrzymał na cześć syna właściciela. Statek, który miał przetransportować węgiel z Norfolk do Rio de Janeiro, wyruszył z Bostonu pod koniec sierpnia 1920. Dowódcą został kapitan William Meritt, a jego syn pierwszym oficerem.

Krótko po opuszczeniu portu Meritt zachorował. Jego stan pogarszał się w takim tempie, że zdecydowano o zawinięciu do portu Lewes w Delaware. Na lądzie chory kapitan trafił do szpitala, został z nim także jego syn.

Dowodzenie „Deeringa” objął emerytowany kapitan Wormell, wraz ze swoim pierwszym oficerem Charlesem McLellanem. We wrześniu dopłynęli do Rio de Janeiro. Ponieważ armator nie miał dla żaglowca nowego ładunku, „Carroll A. Deering” pozostał przy kei do 2 grudnia, po czym wyruszył na Barbados, a stamtąd z ładunkiem do Portland.

Straż Wybrzeża odnalazła „Caroll A. Deering” pod koniec stycznia 1921 roku. Szkuner osiadł na mieliźnie Diamond, w pobliżu przylądka Hatteras w Karolinie Południowej. Był pod pełnymi żaglami. Na pokładzie nikogo nie było. Na maszcie zauważono czerwoną latarnię. Zniknęły kotwice oraz dwie szalupy, a ster był połamany. Wiszące za burtą liny wskazywały, że załoga się ewakuowała. Na pokładzie nie znaleziono żadnych dokumentów, dzienników pokładowych ani rzeczy osobistych marynarzy.

Rząd Stanów Zjednoczonych powołał komisję śledczą. Nie udało się ustalić przyczyny zniknięcia załogi,  ale powstały cztery możliwe scenariusze. Pierwszy zakładał bunt załogi, wynikający z konfliktu kapitana z pierwszym oficerem. Dwa kolejne atak przemytników rumu lub piratów. Ostatnia wysnuta przez komisję hipoteza mówi o złych warunkach pogodowych – załoga miała opuścić w panice statek podczas huraganu.

Wokół incydentu powstały teorie mówiące o zjawiskach paranormalnych. Niektórzy twierdzą, że tajemnicze zniknięcie załogi jest związane z żeglugą „Carroll A. Deering” po Trójkącie Bermudzkim, gdzie według legend występują zjawiska nadprzyrodzone i dochodzi do wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów.

Co myślisz o tym artykule?
+1
6
+1
1
+1
7
+1
1
+1
4
+1
1
+1
2

PODZIEL SIĘ OPINIĄ