< Powrót
17
stycznia 2022
Tekst:
Krzysztof Płowecki
Ilustracja:
Tomas De Simone/Wikipedia
Statki i okręty
Okręt US Navy - „Trenton”.

Statki i okręty – tajemnice, katastrofy, bitwy

Jaka była służba na morzu w XIX i XX wieku? Czego doświadczali ludzie pracujący na statkach i okrętach? Jak skutkowały absurdalne niekiedy decyzje dowódców? Książka Andrzeja Kraśnickiego „Statki i okręty – tajemnice, katastrofy, bitwy” to zapis wydarzeń tragicznych, tajemniczych, ale też bohaterskich.

Andrzej Kraśnicki jest pasjonatem morskich historii, od ponad 40 lat związany z gospodarką morską, opracowywał także modele okrętów wydawane przez „Małego Modelarza”. Jego praca „Statki i okręty – tajemnice, katastrofy, bitwy„ to zbiór ponad 40 historii z XIX i XX wieku. Opowiada o niebezpieczeństwach na morzu, tajemniczych zniknięciach i morskich katastrofach.

*

Trwa I wojna światowa. Kapitan Otto Weddingen obejmuje dowództwo łodzi podwodnej U-9. Przejdzie do historii jako ten, który zatopił trzy pancerne krążowniki wroga, mimo wad konstrukcyjnych własnego okrętu.

*

W roku 1942 trwa zacięta walka pomiędzy Japonią a USA o wyspę Guadalcanal. Pięciu Amerykanów – braci Sullivan – zaciąga się do US Navy. Wszyscy pełnią służbę na krążowniku „Juneau”. Pewnego dnia jednak potężna eksplozja posyła okręt na dno. Śmierć braci była podstawą do wprowadzenia zakazu mustrowania na jeden okręt rodzeństwa.

*

To nie jest jednak książka o wojnie. Znajdziemy tam rozdział o największym wówczas żaglowcu świata „Preussenie” – od budowy po spektakularną katastrofę. Pojawia się opis akcji ratunkowej „Titanica”. Autor pisze też o buncie na krążowniku, który miał miejsce w związku z sytuacją ekonomiczną na świecie. O niecodziennym wykorzystaniu statku turystyczno-handlowego w celu stworzenia na nim cyrku. O luksusowym statku, który przewrócił się od razu po zwodowaniu.

Statki i okręty okładkaSą także tajemnice. Jak zniknięcie bez śladu załogi „Carroll A. Deering”. Żaglowiec w chwili odnalezienia znajdował się w idealnym stanie, ale po załodze nie było śladu. I nigdy jej nie odnaleziono.

„Statki i okręty – tajemnice, katastrofy, bitwy”, wydana pod patronatem Żeglarskiego.info, to fascynująca lektura. Pełna szczegółów, z przypisami, które ułatwią czytanie ludziom spoza branży. Jest bogato ilustrowana zdjęciami opisywanych miejsc, okrętów i kapitanów.

Andrzej Kraśnicki, „Statki i okręty – tajemnice, katastrofy, bitwy”, Księży Młyn Dom Wydawniczy, 200 stron

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ