< Powrót
30
września 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Josefa Fiol/Wikipedia
Pomnik gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze.

Spotkajmy się w Gibraltarze!

Zlot ku czci gen. Władysława Sikorskiego planują zorganizować w przyszłym roku polscy żeglarze. W 80. rocznicę śmierci Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych zamierzają uczcić jego pamięć w Gibraltarze.

Przypomnijmy, że to właśnie tam 4 lipca 1943 r. o godz. 23.06 doszło do katastrofy lotniczej, w której zginął Generał. W przyszłym roku wypada 80. rocznica tego tragicznego wydarzenia.

Gen. Władysław Sikorski na Gibraltarze. Źródło: Wikipedia.

O fakcie tym pamięta Jerzy Knabe, wybitny żeglarz i działacz związany z Yacht Klubem Polski w Londynie. Zaproponował on, aby z tej okazji zorganizować w Gibraltarze zlot polskich żeglarzy podobny do tego, który (również z jego inicjatywy) odbył się w 1993 r. w 50. rocznicę śmierci gen. Sikorskiego.

– Miałem lat dziesięć, gdy wiadomość o katastrofie w Gibraltarze dotarła do Polski i jej waga, podkreślona reakcją dorosłych, zapadła mi głęboko w pamięć – wspomina Knabe (rocznik 1933, który wojnę przeżył w Warszawie).

Na początek pomysłodawca projektu skrzyknął grupę ludzi, którzy mają zająć się organizacją zlotu. Spotykają się w internecie. „Sikorski Memorial Rally – 2023” – taki jest roboczy tytuł wydarzenia.

– Zasadniczym programem jest zbiorowa obecność polskich żeglarzy z kraju i zagranicy, aby przypomnieć sobie i innym o tym historycznym i pełnym konsekwencji wydarzeniu – wyjaśnia pomysłodawca zlotu. – Na pewno znajdzie się w nim miejsce na uroczyste złożenie wieńców i kwiatów pod okazałym miejscowym pomnikiem Generała. Szczegółowszy program wyłoni się dopiero z biegiem czasu, gdy będzie wiadomo jaką skalę uczestnictwa to wydarzenie osiągnie. Pewnie też będziemy się inspirować programem zlotu z 1993 r.

Zlot w 1993 r. Źródło: arch. Jerzego Knabe.

Knabe liczy na to, że pomysł spodoba się polskim żeglarzom i że tłumnie przybędą 4 lipca 2023 r. do Gibraltaru. Świadczą o tym pierwsze reakcje tych, z którymi na ten temat rozmawiał. Swój udział w zlocie zadeklarował już polski żeglarz z Chicago Andrzej Piotrowski, który ma zamiar popłynąć tam na jachcie „Kpt. Wagner II”. Również Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, armatora „Pogorii”, zapowiedział udział żaglowca w imprezie.

– Pomysł zlotu bardzo mi się spodobał – mówi Witkowski. – Nie wyobrażam sobie, aby zabrakło na nim „Pogorii”, która i tak na co dzień żegluje po Morzu Śródziemnym.

Knabe ma nadzieję na udział w wydarzeniu także gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski” oraz na zaangażowanie się w sprawę dowództwa Marynarki Wojennej RP, które aktywnie wspierało zlot w 1993 r.

Zlot odbywał się będzie pod patronatem naszego portalu. Wszyscy zainteresowani projektem mogą pisać na maila: j_knabe@mail.com.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ