< Powrót
8
października 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
„PorFavor”

Spóźnione wakacje na jachcie „PorFavor”

Ośmioosobowa rodzina państwa Iwony i Wojciecha Lemków wypłynęła 8 października na jachcie „PorFavor”, w ramach projektu Polska Morska Niepodległa, w jednodniowy rejs pod auspicjami Fundacji Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego. Do 23 października w takich rejsach pływać będą kolejne rodziny. W sumie 94 osoby.

W organizacji rejsu uczestniczyła Fundacja Aktywnie i Zdrowo, która wspiera gdyńskie rodzinne domy dziecka i dzieci z pieczy zastępczej.

– To kolejny rok naszej współpracy z Fundacją Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego – informuje Marta Wasążnik, prezes Fundacji Aktywnie i Zdrowo. – Dzisiejsza całodzienna wyprawa na „PorFavor” jest pierwszą z cyklu dwunastu październikowych rejsów. To w pewnym sensie namiastka wakacji, które w tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, nie były podobne do tych z ubiegłych lat.

Zanim uczestnicy czwartkowego rejsu wyruszyli na Zatokę Gdańską, przeszli szkolenie dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa na jachcie. Lekcji udzielił im kapitan jednostki, Jan Piernikarczyk.

Dzieci z rodzinnego domu dziecka prowadzonego przez państwa Lemków w większości nie miały wcześniej do czynienia z żeglarstwem. Wyjątkiem jest mały Igor.

– Ja pływałem już dwa razy – mówi chłopiec. – Ale na małej łódce, ta jest dużo większa. Wtedy też wyruszaliśmy z gdyńskiej mariny. Było bardzo fajnie i teraz też na pewno tak będzie.

Ostatni rejs zaplanowano na piątek 23 października. Współpraca Fundacji Aktywnie i Zdrowo oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego z Fundacją Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego „Regaty Morskie” została nawiązana w ubiegłym roku. Wówczas w rejsach na jachcie „PorFavor” uczestniczyli młodzi żeglarze z Pomorza, którzy pływając na co dzień po jeziorach, nie mieli nigdy okazji żeglować po morzu.

Projekt realizowany jest od 4 lat i wzięło w nim udział już ok. 1500 uczestników. To przede wszystkich wolontariusze i podopieczni organizacji społecznych jak Caritas, fundacji prospołecznych i promujących zdrowy styl życia. W tym roku uczestniczyło w przedsięwzięciu ok 300 osób z całej Polski. Partnerami projektu są Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Fundacja PZU, Fundacja Lotos oraz dotychczasowe Ministerstwo Sportu.

Strona „Regaty Morskie”

PODZIEL SIĘ OPINIĄ