< Powrót
31
grudnia 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Hubert Hurban
Eugeniusz Moczydłowski

Srebrny Sekstant 2023 dla Eugeniusza Moczydłowskiego!

Eugeniusz Moczydłowski na jachcie „Magnus Zaremba” pokonał legendarne Przejście Północno-Zachodnie, w większości żeglując samotnie. Rejs został doceniony przez Jury najbardziej prestiżowej nagrody żeglarskiej w Polsce: Rejsu Roku – Srebrnego Sekstantu. Decyzja została ogłoszona tradycyjnie w ostatni dzień roku.

W uzasadnieniu Jury czytamy „To kolejne śmiałe przedsięwzięcie zasłużonego weterana polarnych wypraw. Wprawdzie ambitny projekt – lodowy dryf wzorem Nansena ze względu na problemy techniczne z balastem nie powiódł się, jednak zrealizowany trzymiesięczny rejs przez trudne akweny Arktyki i sztormowe wody jesiennego północnego Pacyfiku z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego i pionierskim przepłynięciem wschodniego Oceanu Arktycznego zasługują na najwyższe uznanie. We fragmentach trasy kapitana wspomagali dwaj załoganci. W sumie „Magnus Zaremba” na trasie Gdańsk – Port San Juan na wyspie Vancouver – Victoria (Kolumbia Brytyjska) pokonał 7 150 Mm, z czego 4 177 Mm kapitan Moczydłowski żeglował samotnie. Doświadczył ekstremalnie trudnych warunków i jak sam twierdzi nigdy w 50-letniej historii swych polarnych wypraw nie zetknął się z tak dziką furią morza”.

Srebrny Sekstant to główna choć nie jedyna nagroda przyznana przez Jury Rejsu Roku. Poniżej publikujemy pełną listę wyróżnionych.

Komunikat Jury

Szkic historyczny nagrody

Dotychczasowi laureaci

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
1
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ