< Powrót
21
kwietnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Stanisław Jurzyk

Stanisław Jurzyk odszedł na wieczną wachtę

W niedzielę 18 kwietnia w wieku 90 lat zmarł Stanisław Jurzyk – kapitan żeglugi wielkiej, żeglarz i wieloletni działacz Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica i Yacht Klubu Polski Gdynia.

Stanisław Jurzyk urodził się 1 września 1930 roku w Pobratynach kolo Węgrowa, a w młodości mieszkał w Kielcach i Siedlcach. Po ukończeniu nauki rozpoczął pracę w Przedsiębiorstwie Robót Czerpanych i Podwodnych w Trzebieży, wtedy też zaczął żeglować po Zalewie Szczecińskim. Następnie wstąpił do Marynarki Wojennej, gdzie zdobył stopień komandora podporucznika rezerwy, a w czasie wolnym pływał w Morskim Ośrodku Sportów Wodnych Marynarki Wojennej i Jacht Klubie Morskim „Kotwica” (obecnym Jacht Klubie Marynarki Wojennej „Kotwica”) w Gdyni.

Stanisław JurzykW późniejszych latach ukończył Transport Morski w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie oraz pracował w Polskich Liniach Oceanicznych. W latach 1976-1978 był komandorem Yacht Klubu Polski Gdynia, z którym PLO związane było umową patronacką.  Dowodził także żaglowcem Polskiej Akademii Nauk „Oceania”. W ostatnich latach był aktywnym członkiem Koła Seniorów Żeglarstwa przy Pomorskim Związku Żeglarskim.

Stanisław Jurzyk był wielokrotnie nagradzany – w 2009 roku otrzymał honorową odznakę Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za szczególne zasługi dla rozwoju żeglarstwa na Pomorzu, a w 2018 roku Medal Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego. Więcej o Stanisławie Jurzyku przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Stanisław Jurzyk zmarł w niedzielę 18 kwietnia 2021 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 7 maja o godzinie 10.30 na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Zarząd, pracownicy oraz współpracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego i Redakcja naszego portalu składają Rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ