< Powrót
10
września 2021
Tekst:
Honorata Wąsowicz
Zdjęcie:
mat. prasowe
Bitwa o Gotland
Start do Bitwy o Gotland 2020.

Start jubileuszowej Żeglarskiej Bitwy o Gotland już wkrótce

W tym roku najtrudniejsze bałtyckie regaty mają swój jubileusz. W niedzielę 19 września rozpocznie się 10. edycja wyścigu samotnych żeglarzy – Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland 2021. 500 mil non stop, bez pomocy z zewnątrz oraz wymagający, jesienny Bałtyk ponownie przyciągnął wielu śmiałków. Na liście startowej jest rekordowa liczba 35 zawodników.

Trasa regat jest od wielu lat taka sama –  start z Górek Zachodnich, prawą burtą dookoła Gotlandii i z powrotem. Zasady proste – trasę trzeba pokonać sterując solo, bez zawijania do portów i z zachowaniem przepisów oraz zasad dobrej praktyki morskiej.  Żeglarze startują w dwóch klasach – ORC oraz Open, a bazą regat jest Marina Przełom w Górkach Zachodnich.

W tym roku lista startowa Bitwy o Gotland obejmuje 35 nazwisk i jachtów. Wśród nich weterani, tacy jak np. Ryszard Drzymalski (8. start) czy Jerzy Matuszak (7. start) oraz wielu innych z pulą 5-6-ciu Bitew na koncie, ale także aż 12 debiutantów. Na starcie nie zabraknie żeglarzy z aspiracjami światowymi. Na swoim nowym jachcie wystartuje polski samotnik Szymon Kuczyński – żeglarz ma na koncie już dwa okrążenia globu i apetyt na kolejne wyzwania.

Płyną także Jacek Chabowski oraz Tomasz Ładyko, którzy już w zeszłym roku uzyskali kwalifikację do regat OSTAR. Niestety edycja 2021 została odwołana i start odroczono na maj 2022. Bitwa będzie dla nich dodatkowym treningiem i formą przygotowania. Po raz pierwszy na starcie pojawi się żeglarskie małżeństwo – Marta i Adam Dobroch (oboje na Bitwie po raz pierwszy). Zobaczymy także samodzielnie zbudowany jacht – w roli żeglarza-szkutnika Krzysztof „Kris” Matuszewski.

Ten barwny skład zapowiada ciekawą rywalizację, sportowe emocje i wiele radości dla kibiców. Jak zwykle wyścig będzie można śledzić za pomocą trackingu satelitarnego Yellow Brick, a wydarzenia z wyścigu będą relacjonowane na bieżąco na łamach mediów społecznościowych oraz strony internetowej organizatora. Będzie także wiele relacji live.

Podczas ostatnich dziewięciu edycji Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland jesienny Bałtyk pokazał wszystkie możliwe oblicza. Od wielogodzinnych flaut po silny sztorm roku 2017 i 2019, kiedy regaty ukończył, odpowiednio, jeden i trzy jachty. Normą są też awarie, usterki i niespodziewane zdarzenia, które podgrzewają serca kibiców na lądzie, a zawodnikom dostarczają trudności, ale i niezapomnianych przeżyć. Co przyniesie Bitwa w tym roku?

– Bitwa to nie tylko wielki sprawdzian umiejętności żeglarskich – podkreśla dyrektor regat, Krystian Szypka. – Tutaj wyzwania zaczynają się o wiele wcześniej niż na linii startu – przygotowanie jachtu, samego siebie, zgromadzenie wyposażenia – to wymagający proces i dlatego już pojawienie się na starcie jest sukcesem. Z kolei dla nas, organizatorów, to duże przedsięwzięcie logistyczne. Staramy się, aby Bitwa była udanym wydarzeniem nie tylko regatowym, ale także społecznym, towarzyskim. Dokładamy starań, aby wioska regatowa zapewniała wsparcie i miłą atmosferę, a zawodnicy czuli się możliwie bezpieczni i zaopiekowani. To wymaga ogromu pracy, ale mamy sprawdzony team i chyba się nam to udaje.

Jak co roku, na wodę wypłyną jachty osłonowe, Anioły. Ich podstawową rolą jest utrzymywanie łączności z zawodnikami i biurem regat, przekazywanie zawodnikom ważnych informacji, koordynacja działań na wodzie oraz mentalne towarzyszenie zawodnikom. W tym roku w roli Aniołów popłyną: żaglowiec „ Generał Zaruski”  (kpt. Jerzy Jaszczuk) oraz jachty: „ Isfuglen” (kpt. Dominik Ragiel), „Fast Forward” (kpt. Tomasz Nagas) i „Yachting” (kpt. Łukasz Korab).

Przez cały czas trwania regat kibice i zawodnicy będą gościć w wiosce regatowej zorganizowanej w Marinie Przełom. W  tym roku organizatorzy spodziewają się także kilku jachtów z kibicami płynących na trasie Bitwy wraz z zawodnikami.

Partnerami strategicznymi Bitwy o Gotland 2021 są: Teknos Oliva i Kompas.  Partnerami: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego,  Regionalny Portal Informacyjny oraz Pomorski Związek Żeglarski. Sponsorzy to: województwo pomorskie, miasto Gdańsk, województwo warmińsko-mazurskie, Navionics, Packsystem, Raymarine, Eljacht, Bogmar, Konsal, Marina Przełom, Maristo.pl, Goly Yacht Service. Organizatorem regat jest szkoła żeglarska OceanTEAM. Żeglarski info  jest partnerem medialnym.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ