< Powrót
23
czerwca 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Lotos Nord Cup
Ubiegłoroczne wyścigi w ramach Vector Sails Cup.

Start regat Lotos Nord Cup Gdańsk 2022

Od piątku 24 czerwca przez 17 dni Zatoka Gdańska będzie się roić od żeglarzy, bo już w najbliższy weekend wystartują regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Dowiodą, że żeglowanie to sport dla każdego – od sześciolatka po aktywnego siedemdziesięciolatka.

Organizatorami regat Lotos Nord Cup Gdańsk 2022 są AZS COSA Galion i Yacht Club Gdańsk.

Gdański akwen pełen wyzwań

Trasy wyścigów podczas Lotos Nord Cup Gdańsk ustawione są zawsze w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc można – najlepiej z lornetką – obserwować zmagania zarówno z lądu, jak i z wody. Bazą regat tradycyjnie będzie malowniczo położona marina Galion w Górkach Zachodnich i tam żeglarzom będzie się można również przyjrzeć z bliska podczas przygotowań do startów.

– W Górkach warunki pogodowe zwykle nie należą do najłatwiejszych mówi Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. Ten akwen jest naprawdę specyficzny i weryfikuje umiejętności żeglarskie. Przed żeglarzami stoją prawdziwe wyzwania. I właśnie to nam się najbardziej podoba, dlatego nasi żeglarze lubią tu pływać i wracać na naszą imprezę.

AZS COSA Galion – Górki Zachodnie.
Fot. Wojtek Kosmala

Długodystansowa próba dla ludzi i sprzętu

Wyścigiem inaugurującym regaty jest długodystansowy Orvaldi B8 Race dla jachtów morskich, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego. Już sam udział w długim, częściowo nocnym wyścigu to poważny sprawdzian dla ludzi i sprzętu. A także okazja do zostania bohaterem! Jak załoga jachtu OceanTEAM „Miętus”, która w zeszłym roku zamiast ukończyć wyścig zdecydowała się udzielić pomocy innej jadnostce w potrzebie, za co została nagrodzona wyjątkowym tytułem „Jacht tygodnia”.

Start Orvaldi B8 Race odbędzie się w Górkach Zachodnich w piątek 25 czerwca o godz. 19, skąd żeglarze wyruszą w kierunku platformy Lotos Petrobaltic na złożu B8. W zeszłym roku dzięki sprzyjającym warunkom uczestnicy pokonali trasę 120 Mm (ponad 200 km) w rekordowym tempie. W czasie ok. 10 i pół godziny na linię mety jako pierwszy dotarł „I love Poland”, oceaniczny jacht klasy Volvo 70. Czy i tym razem zostanie pobity rekord trasy?

Na zatoce będzie tłoczno!

Ale pierwszy weekend Lotos Nord Cup Gdańsk to nie tyko duże jachty morskie. Na wodzie będzie tłoczno, bo odbywać się będą starty dla klas Delphia 24, RS 21, Star, Nautica 450, Hobie Cat 14 i 16, Finn, Europa, 470 i L’Equipe. Będzie na co popatrzeć, bo na wodzie będzie wielu naprawdę doświadczonych sportowców i dużo kolorów żagli.

W tygodniu na przełomie czerwca i lipca ścigać się będą klasy ILCA 4, 6 i 7, a atrakcje na weekend zapewnią widowiskowe wyścigi w klasie Windfoil.

W sobotę 2 lipca czeka nas wyjątkowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą jest Mateusz Kusznierewicz. To wydarzenie przyciąga uczestników z wszystkich żeglarskich klas. Podczas przybrzeżnych regat możemy z bliska zobaczyć startujące w jednym wyścigu jachty jednokadłubowe, katamarany, a nawet deski z żaglem lub latawcem.

Poważna próba sił dla najmłodszych

W tygodniu od 5 do 7 lipca odbywać się będzie Vector Sails Cup. Wody w Górkach Zachodnich opanuje całe mnóstwo Optimistów, bo swoich sił będą próbować najmłodsi żeglarze.

– W Vector Sails Cup biorą udział dzieci z całej Polski i nie wszyscy uczestnicy znają  warunki na Zatoce Gdańskiej – mówi Tomasz Sawukinas, od 16 lat sędzia główny gdańskich regat.  –-Dla wielu z nich to jest dopiero początek zabawy w żeglarstwo i naprawdę poważna próba sił. Czasem kiedy na wodzie ściga się jednocześnie 200 małych łódek i jest fala powyżej metra, stawką jest nie tyle wygrana, co samo ukończenie wyścigu i zdobycie bezcennego doświadczenia. Przyjemnie jest obserwować, jak sobie radzą.

Podczas całej imprezy na wodzie będą spotykać się początkujący, trenujący studenci i utytułowani żeglarze. Ostatni weekend Lotos Nord Cup Gdańsk także zapowiada się intensywnie, bo zakończą je wyścigi klas Micro, Słonka, 420, 29er, OSF, 505, Korsarz i OK. Ekipa organizacyjna trzyma kciuki za dobrą, żeglarską pogodę i zaprasza do startów, kibicowania i śledzenia wyników, które będą publikowane przez platformę Upwind.

Instagram 

Facebook 

Strona regat 

Harmonogram Lotos Nord Cup Gdańsk 2022: 24 czerwca – 10 lipca 2022

24-26.06 – Orvaldi B8 Race
25-26.06 – Delphia 24, RS 21, Star
25-27.06 – Mistrzostwa Polski Nautica 450
25-27.06 – Hobie Cat 14 i 16, Europa, Finn, 470, L’Equipe
28-30.06 – ILCA 4, 6 i 7
01-03.07 – Windfoil
02-03.07  – NCC ORC, KWR, OPEN
05-07.07  – Optimist A i B
08-10.07  – Mistrzostwa Polski Micro
08-10.07  – Słonka, 420, 29er, OSF
09-10.07  – 505, Korsarz, OK

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ