< Powrót
28
lipca 2016
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. JKM Gryf Gdynia

Startują Mistrzostwa Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega

Od 29 do 31 lipca ścigać się będą w Pucku żeglarze na Omegach, walcząc o Puchar Juliusza Sieradzkiego.  W czwartek 28 lipca na cmentarzu katolickim w Sopocie uczczono pamięć olimpijczyka, żeglarza i konstruktora.

Jego największym dziełem była Omega – polska klasa narodowa – w której mistrzostwa Polski rozpoczną się w Pucku już w piątek.

W uroczystości na sopockim cmentarzu wzięli udział Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Janusz Klimczuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku, przedstawiciel burmistrza Pucka Hanny Pruchniewskiej oraz Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej i przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Na grobie olimpijczyka złożono kwiaty i znicze.

01 Sieradzki cmenatrz 2016 07 28 LTF 2909

Stoją od lewej: Bogusław Witkowski, Andrzej Królikowski i Janusz Klimczuk.

– Zebraliśmy się tutaj, żeby uczcić wielkiego żeglarza, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, Juliusza Sieradzkiego – powiedział Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. – Pamięć o jego dokonaniach oraz jego dzieła powinny trwać, bo są ważną częścią polskiego żeglarstwa.

Dla upamiętnienie konstruktora w 2014 r. zorganizowany został w Gdyni, w ramach Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej, Memoriał Juliusza Sieradzkiego. Kolejna edycja odbyła się rok później w Sopocie. W tym roku tradycja uczczenia żeglarza odbywa się w nowej formule – Mistrzostw Polski o Puchar Juliusza Sieradzkiego w klasie Omega, które w piątek, 29 lipca rozpoczną się w Pucku.

– Omega to uniwersalna klasa, na której młodzież stawia pierwsze kroki w żeglarstwie, ale ścigają się na niej także osoby, które po zakończeniu kariery sportowej Finnach  czy Cadetach, chcą dalej startować w regatach – mówi Bogusław Witkowski. – Będę się cieszył, jeśli kolejne mistrzostwa Polski będą liczyły nie 50, ale 70-90 załóg. Pokazałoby to pozycję klasy w Polsce.

Zgrupowanie Omeg i pierwsze treningi rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu, a dzisiaj (28 lipca) zaczną się oficjalne pomiary jachtów. Uroczyste otwarcie mistrzostw zaplanowano w piątek, 29 lipca o godzinie 10, a dwie godziny później żeglarze wystartują w pierwszym wyścigu. Wręczenie medali i pucharu Juliusza Sieradzkiego mistrzowi Polski odbędzie się w niedzielę o godzinie 15.

medale SIeradzki 206 07 LTF 2890

Medale czekają na zwycięzców.

Organizatorzy spodziewają się 50 załóg. O zwycięstwo rywalizować będzie czołówka klasy, m.in. liderzy klasyfikacji Pucharu Polski w grupie Sport – Kamil Ortyl (team Vector Sails), oraz Standard – Roman Knasiecki z Międzychodu.

Mistrzostwa to jednak nie tylko zmagania na wodzie, ale również okazja do spotkań na lądzie – w sobotni wieczór uczestników czeka impreza integracyjna. Ponieważ trasa wyścigów przebiegać będzie stosunkowo blisko brzegu, regaty będzie można śledzić z puckiej plaży i mola.

Program

Organizatorem regat jest Pomorski Związek Żeglarski, współorganizatorem Polski Związek Klasy Omega, a partnerem MOKSiR Puck. Patronat medialny sprawuje Żeglarski.info.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ