< Powrót
15
marca 2024
Tekst:
UMWP
Zdjęcie:
UMWP
Od lewej: Józef Sarnowski i Bogusław Witkowski podczas podpisania umowy.

STS „Pogoria” dla talentów

36 młodych Pomorzan wyruszy na Morze Śródziemne na pokładzie STS „Pogoria”. Samorząd Województwa Pomorskiego podpisał w tej sprawie umowę z armatorem żaglowca: Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

Przypomnijmy, że od 2018 r. z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego jest realizowany Pomorski Program Edukacji Morskiej. Jego celem jest wsparcie wszechstronnego rozwoju młodych Pomorzan i przygotowanie szkół oraz placówek oświatowych do wykorzystania morskiej tradycji regionu oraz jego walorów przyrodniczo-geograficznych, w kształtowaniu kompetencji kluczowych uczniów.

Obecnie w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej uczestniczy 120 szkół i placówek oświatowych z całego województwa.

Edukacja morska i żeglarska młodych Pomorzan wspierana jest także poprzez, finansowane ze środków europejskich, działania projektowe. Jako pierwszy realizowany był w latach 2012-2015 przez Samorząd Województwa Pomorskiego w partnerstwie z Fundacją Navigare oraz Ligą Morską i Rzeczną projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską” (PO KL 2007-2013).

Dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 pod patronatem Samorządu Województwa Pomorskiego zostało uruchomione przedsięwzięcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. W realizację przedsięwzięcia zaangażowały się 43 gminy z całego Pomorza.

W ramach finansowanych ze środków unijnych projektów prowadzono m.in. zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe uczniów oraz praktyczne zajęcia żeglarskie, organizowano konkursy i wyjazdy edukacyjne do miejsc związanych z infrastrukturą portową i gospodarką morską; przygotowywano też nauczycieli do pracy z uczniami na wodzie (uprawnienia żeglarskie i instruktorskie).

Ważnym elementem „Pomorskich Żagli Wiedzy” był konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na przygotowanie krótkiego filmu promującego nasz region i odwołującego się do morskiej i żeglarskiej tradycji Pomorza.

Nagrodą w nim był udział w tygodniowym rejsie morskim. W toku postępowania przetargowego wyłoniono organizatora rejsu – Pomorski Związek Żeglarski, który zaoferował laureatom konkursu rejs po Morzu Śródziemnym na pokładzie legendarnego żaglowca STS „Pogoria”, którego jest armatorem. Dzięki temu 36 uczniów i 4 nauczycieli-opiekunów mogło przeżyć prawdziwą morską przygodę, poznać warunki życia na morzu, poszerzyć swoje umiejętności o podstawy nawigacji i rzecz jasna zapoznać się z zasadami bezpiecznego zachowania na wodzie.

Bardzo wysoka ocena tego wydarzenia sprawiła, iż podjęto decyzję o kolejnej edycji konkursu. W tym roku zorganizowano go w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne” finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027.

Nic więc dziwnego, że tegoroczna nazwa konkursu to „Pomorskie Żagle Talentów”, a tematyka przygotowywanych przez młodzież krótkich filmów skoncentrowana była wokół prezentowania pasji i osiągnięć – zawodowych, naukowych, sportowych – ludzi związanych z morzem i żeglarstwem. Podobnie jak w ubiegłym roku nagrodą dla 36 laureatów konkursu będzie udział w rejsie dalekomorskim.

Mając dobre doświadczenia z ubiegłego roku, organizacji rejsu podjął się Pomorski Związek Żeglarski, który po raz kolejny zaprosił nagrodzoną młodzież pod żagle STS „Pogoria”. 14 marca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku została podpisana umowa między Samorządem Województwa Pomorskiego (reprezentowanym przez członka zarządu województwa pomorskiego Józefa Sarnowskiego) a Pomorskim Związkiem Żeglarskim (reprezentowanym przez prezesa Bogusława Witkowskiego) na organizację rejsu.

Uroczyste spotkanie inaugurujące rejs odbędzie się 29 marca 2024 r. o godz. 9 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (sala Niebo Polskie) w Gdańsku przy ul. Agustyńskiego 1. Bezpośrednio po uroczystości młodzież wyruszy w podróż do portu w Imperii we Włoszech i rozpocznie swoją żeglarską przygodę.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ