< Powrót
7
kwietnia 2018
Tekst:
Przemysław Zagórski
Zdjęcie:
Robert Hajduk
505

Studniówka klasy 505

Już tylko 100 dni pozostało do najważniejszych regat dla zawodników klasy 505 w sezonie 2018. Dokładnie 18 lipca na wodach Zatoki Gdańskiej spotkają się najlepsi na świecie żeglarze pływający na 505. Dotychczas swój udział potwierdziło ponad 40 załóg z 12 krajów świata. Docelowo organizatorzy spodziewają się frekwencji na poziomie ponad 100 jachtów.

Wśród zgłoszonych zawodników są między innymi aktualni mistrzowie świata Mike Holt i Rob Woelfel (USA 9072), były Mistrz Świata – Ian Pinnel (GBR 9190) oraz wielu innych, znanych weteranów żeglowania na 505. Organizatorem regat jest Polski Związek Żeglarski wraz z Polskim Stowarzyszeniem Klasy 505, które reprezentuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy 505. Do regat może zgłosić się każdy posiadacz jachtu klasy 505. Aby zapisać się do regat, wystarczy odwiedzić stronę internetową www.505worlds2018.com. Następnie należy kliknąć baner „Enter Online” i przejść przez formularz rejestracyjny.

18 i 19 lipca zostały przeznaczone na pomiary i ważenie jachtów. Każda z łódek przejdzie dokładną inspekcję przeprowadzoną przez międzynarodowy zespół mierniczych. To nie tylko zwyczaj i formalność, chodzi o pewność, że zawody zostaną rozegrane w zgodzie z zasadami fair-play i przepisami klasowymi. Na 20 lipca zaplanowano rozegranie regat Pre-Worlds. Te krótkie, jednodniowe zawody są rozgrzewką oraz jednocześnie okazją do przetestowania akwenu i sprzętu. Ponadto w regatach tak wysokiej rangi uczestniczy międzynarodowa, wieloosobowa komisja regatowa. Pre-Worlds są okazją, aby jej członkowie mogli się lepiej poznać oraz zgrać cały zespół odpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie zawodów. 21 lipca przewidziano możliwość przeprowadzenia ostatnich pomiarów. Od 22 lipca rozpoczną się wyścigi w ramach Mistrzostwa Świata, które potrwają aż do 27 lipca.

W trakcie zawodów każdego dnia będą rozgrywane dwa wyścigi. Na 25 lipca przewidziany jest lay day – dzień przerwy dla zawodników. Cechą charakterystyczną regat rangi Mistrzostw Europy czy Świata w klasie 505 jest start z bramy. Polega on na tym, że wskazana przez komisję załoga (pathfinder) na odpowiedni sygnał zaczyna żeglować lewym halsem otwierając tzw. bramę (gate). Pozostałe załogi, aby rozpocząć wyścig, muszą żeglując na prawym halsie, przepłynąć za rufą pathfindera. Pozwala to na wspólny start całej floty, a równocześnie jest gwarancją uniknięcia ryzyka falstartów.

Najbliższe 100 dni będą wyjątkowo intensywne dla polskich zawodników. Wielu już niebawem rozpoczyna treningi, także na wodach Zatoki Gdańskiej. Inauguracyjne regaty tegorocznych zmagań o Puchar Polski odbędą się w dniach 19-20 maja w Gdyni. Będzie to doskonała okazja do rozpływania na akwenie Mistrzostw, zwłaszcza dla nowych załóg, które dołączyły przez zimę do klasy 505. Drugie regaty pucharowe odbędą się w dniach 16-17 czerwca w sprawdzonej lokalizacji, jaką jest Krynica Morska.

Dla posiadaczy starszych jachtów, w ramach Mistrzostw Świata, zostanie utworzona osobna klasyfikacja. Udział w klasyfikacji klasycznych jachtów 505 jest dozwolony dla wszystkich zawodników, których jachty spełniają wymagania zawarte w Załączniku A do Zawiadomienia o Regatach.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ