< Powrót
23
września 2022
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
pya.org.pl
Najbardziej znana polska samotniczka, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat jachtem: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz.

Stwórzmy razem listę polskich samotników!

Ilu było polskich samotnych żeglarzy oceanicznych? Ich kompletną listę postanowił stworzyć Andrzej Kowalczyk. Czytelnicy naszego portalu mogą mu pomóc ją uzupełnić.

Andrzej Kowalczyk to polski żeglarz mieszkający we Francji. Znany jest m. in. z działalności wydawniczej. Wydał już 21 książek w serii Miniatury Żeglarskie i wiele innych publikacji.

Kiedy jego syn Jean-Jacques, w latach 2009-2011, odbył samotny rejs z Pacyfiku do Europy, Andrzej Kowalczyk zauważył, że ta przygoda zmieniła na lepsze jego charakter. Zaczął się wtedy zastanawiać nad fenomenem samotnego żeglowania.

– Samotne żeglowanie po oceanie to najbardziej ekstremalny sport – ocenia dzisiaj. – Żaden inny nie wymaga tak długiego i stałego wysiłku na granicy utraty życia. Nic dziwnego, że grono samotnych żeglarzy oceanicznych to nieliczna elita elit.

Tylko ilu żeglarzy w historii polskiego żeglarstwa się do niej zalicza? Próby policzenia tego trwają od lat. Podejmowali je m. in. Andrzej Urbańczyk, Andrzej Armiński i Andrzej Lepiarczyk. Swoje trzy grosze wtrącił w tę sprawę również autor niniejszego tekstu. Niektórzy postulowali nawet, aby stworzyć oficjalny spis tego rodzaju autoryzowany np. przez Polski Związek Żeglarski. Jak dotąd to się nie udało.

– W USA listę samotnych żeglarzy, którzy okrążyli ziemię pod żaglami prowadzi Slocum Society – wyjaśnia Kowalczyk. – W Anglii prowadzi taką listę Robin Knox-Johnston. Jest jeszcze World Sailing Speed Records, czyli światowa organizacja notująca rekordy pod żaglami. Nie wiem czy ktokolwiek dba o to żeby na tych listach byli polscy żeglarze. Z tego co zauważyłem to na tych listach są niepełne dane o Polakach a nawet brak wielu żeglarzy którzy powinni tam być. Francuzi, Anglicy a nawet Czesi czy Estończycy dbają o to i są zauważani. Najwyższy czas żeby ktoś zadbał i o polskich żeglarzy.

Andrzej Kowalczyk sporządził własną listę polskich samotnych żeglarzy oceanicznych, którą za jego zgodą publikujemy poniżej. Na ten moment zawiera ona spis 94 nazwisk (plus dwa nazwiska poza listą) zaczynając od pierwszego znanego polskiego samotnego rejsu po oceanie, który w 1877 r. odbył po Pacyfiku Jan Stanisław Kubary, aż do czasów współczesnych.

Wraz z jej autorem zapraszamy naszych Czytelników do zapoznania się z nią oraz do zgłoszenia rejsów tam nie odnotowanych. Można to robić pisząc na adres mailowy Andrzeja Kowalczyka: an.ko@hotmail.fr.

Lista polskich samotnych żeglarzy oceanicznych Andrzeja Kowalczyka

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ