< Powrót
6
listopada 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
polsail

Stypendium Morskie może być twoje!

Stypendium Morskie to nowy projekt realizowany przez Dom Armatorski POLsail i stowarzyszenie Bractwo Morza. Akcja skierowana jest do młodzieży w wieku 15-24 lat, a jej celem jest wyszkolenie samodzielnych, związanych z morzem żeglarzy. Nabór do projektu trwa do 11 listopada, a udział w zajęciach jest darmowy.

Jak informują organizatorzy, Stypendium Morskie to nie jest kurs na patent żeglarski, ale każdy, kto ukończy cykl szkoleniowy poradzi sobie z egzaminem na dowolny patent.

– I to nie tylko krajowy – zapewnia Robert Smagoń, pomysłodawca akcji. – Pomysł na to przedsięwzięcie wziął się z mojego wieloletniego doświadczenia w roli szkoleniowca oraz z obserwacji tego, co w sferze szerokorozumianej edukacji morskiej dzieje się w ostatnim czasie. Edukacja morska na stałe zagościła w agendzie instytucji zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży oraz aktywnością sportową finansowanych budżetu samorządowego, ale z konieczności jest ona rozumiana jako działanie masowe. W efekcie brakuje miejsc, w których dzieci szkoli się nie tyle do pływania regatowego, a do pływania po prostu. Młodzi ludzie nie mają możliwości rozwoju, obserwacji własnych postępów, ale niekoniecznie w trybie wyczynowym. Dlatego postanowiliśmy zrobić coś w mniejszej skali. Chcemy na początek objąć opieką dziesięcioro, może dwanaścioro dzieciaków i wyszkolić je na tyle porządnie, że po roku spędzonym na naszych zajęciach poradzą sobie z każdym egzaminem. Równocześnie nie będzie to szkolenie prowadzone pod kątem uzyskania patentu, za to bardzo gruntowne. Przede wszystkim chcemy zainteresować dzieci morzem.

W ramach zajęć z POLsail stypendyści będą mieli okazję popływać na różnych rodzajach jachtów, nauczyć się bieżących prac konserwatorskich, takielunkowych czy szkutniczych. Wszystko pod okiem praktyków żeglarstwa z wieloletnim doświadczeniem. W tej ekipie szkoleniowej jest m.in. pierwszy oficer pływający na statkach handlowych, który fachowo i interesująco poprowadzi wykłady dotyczące nawigacji i locji, jest i meteorolog.

– Zakładamy, że będziemy pracować z dziesięcioma dzieciakami, ale jeśli okaże się, że do stypendium zakwalifikujemy osiem osób, to będziemy zajmować się ósemką – deklaruje Robert Smagoń. – Zgłoszenia do projektu przesyłane na adres BractwoMorza@gmail.com muszą zawierać „list motywacyjny”. Od tego, czy dostrzeżemy w takim  liście i jego autorze lub autorce potencjał i przysłowiowy „pazur”, zależy ostateczna decyzja o przyjęciu danej osoby. Nie chcemy, by trafiały na szkolenia dzieci nieprzekonane, a zmuszone do wysłania listu na przykład przez rodziców. Zajęcia ruszają 16 listopada, a zaproszeni na nie zostaną wszyscy aplikujący. Na miejscu dowiedzą się o tym, co zaważyło na decyzji przyznaniu lub nieprzyznaniu stypendium.

Osoba objęta stypendium w tym roku, weźmie udział w zajęciach w cyklu zimowym i letnim. Jeśli zechce i będzie uczestniczyć w zajęciach aktywnie, będzie mogła zostać w programie do 28 roku życia. W przyszłości limit udziału w przedsięwzięciu zostanie obniżony do 26 lat, a górny limit wieku naboru zostanie ograniczony do 24 roku życia. W kolejnych latach będzie ograniczany do 20 roku życia.

– Ćwiczenia będziemy prowadzili zimą i latem – mówi Robert Smagoń. – Zajęcia praktyczne zimą w Przystani Cesarskiej w Gdańsku będą związane z jachtem „Sztorman” . Opiekunami zajęć będą dwaj doświadczeni instruktorzy, którzy mają na koncie wiele rejsów na różnych jachtach. W przypadku gorszej pogody zajęcia przeniesiemy na nasz większy jacht cumujący w Gdańsku – „Baltic Star”. Spotkania związane z pracami ręcznych odbywać się będą co tydzień w soboty oraz dla chętnych w inne dni. Wykłady teoretyczne będą odbywały się co dwa tygodnie. Centrum dowodzenia POLsail przenosi się na zimę do Władysławowa, gdzie cumuje „Baltic Beauty”. Tam mamy zakwaterowanie i dostęp d o warsztatów, więc i tu prowadzenie zajęć będzie możliwe. Ze względu na lokalizację i związaną z nią logistyką, program skierowany jest do młodzieży z aglomeracji trójmiejskiej i okolic. Być może w przyszłości nawiążemy współpracę z instytucjami z innych miast i będziemy realizować go wspólnie, na większym terenie.

Wiosną ruszy cykl zajęć na wodzie, na „Sztormanie” i innych, mniejszych łódkach. Szkolenie żeglarskie będzie prowadzone w Gdańsku na jachtach POLsail 305. Dla uczestników zajęć przeznaczona będzie też pula miejsc w rejsach na większych jachtach, którymi pływa ekipa Bractwa Morza. A na co dzień młodzi żeglarze będą mogli korzystać ze „Sztormana” – także samodzielnie, jeśli wyszkolą się i zdobędą żeglarskie uprawnienia.

Strona Bractwa Morza

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ