< Powrót
10
kwietnia 2018
Tekst:
Grzegorz Kucieński
Zdjęcie:
Dariusz Ziomek
Surf to Fly Kitefoil

Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 rozegrane

Sezon kitesurfingowy 2018 rozpoczęły na jeziorze Miedwie, 7 i 8 kwietnia, regaty Surf to Fly Kitefoil Cup 2018. Do rywalizacji przystąpiło 14 kitesurferów z różnych stron Polski, m.in. z Krakowa Bielska Białej, Wrocławia, Mazur czy Gdyni. 

Surf to Fly Kiteboarding Cup 2018 to trzeci przystanek międzynarodowego cyklu pięciu zawodów Surf to Fly International Kiteboarding Cup 2018 – we wszystkich odmianach kiteboardingu: kitesurfingu, snowkitingu, landkitingu, realizowany w trzech krajach: Polsce, Czechach i Danii, od stycznia do września.

Projekt łączy rywalizację w wyścigach po wyznaczonej trasie (konkurencja Racing) oraz w konkursie lotów (Hang time) na niemal każdym możliwym podłożu: woda – kitesurfing (deska twin tip i hydroskrzydło), śnieg – snowkiting (narty lub snowboard), piasek – landkiting (deskorolka lub wózek). Dla wszystkich pięciu zawodów obowiązuje wspólna klasyfikacja w obydwóch konkurencjach z podziałem na płeć i kategorie wiekowe: seniorzy, juniorzy (do lat 18) i młodzicy (do lat 15).

W sobotę 7 kwietnia rozegrano trzy wyścigi Twin Tip Racing, na trasie na wiatr i z wiatrem oraz Hang Time – widowiskowy konkurs skoków. W niedzielę przy słabnącym wietrze odbył się czwarty wyścig Twin Tip Racing na trasie rozstawionej w półwietrze.

Czytelna trasa ułatwiała śledzenie rywalizacji w internecie. Surf to Fly Kitefoil Cup 2018 to pierwsze w historii zawody w kitesurfingu zorganizowane w Polsce z relacją na żywo i z komentarze sportowym. Zawody były transmitowane między innymi na Facebooku Polskiego Radia.

W trakcie rywalizacji organizatorzy i uczestnicy przed kamerami dzielili się z widzami swoją pasją do kitesurfingu – surfowania i żeglowania na desce z latawcem. Prezentowano także i omawiano klasę kitefoil, która ma największe szanse na debiut w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w roku 2024. W tej konkurencji rozegrano dwa wyścigi na wiatr i wiatrem, przy słabszym wietrze w drugim dniu zawodów.

To najnowsza klasa kitesurfingu, rozwijająca się w Polsce od kilku lat. Jest niezwykle widowiskowa: zawodnicy żeglują (choć używa się też określenia „lewitują”) kilkadziesiąt centymetrów nad wodą. Konstrukcje te pływają dzięki zmniejszonemu oporowi przy słabszym wietrze w porównaniu do pozostałych desek wykorzystywanych do kitesurfingu oraz są w stanie płynąć bardzo ostro na wiatr.

W konkurencji kitefoil zmagało się trzech uczestników żeglujących na różnych konstrukcjach hydroskrzydeł. Wygrał Grzegorz Pitek z Krakowa, który wystartował na sprzęcie wyprodukowanym samodzielnie. Drugi był Mateusz Żarkowski startując na desce Cabrinha Double Agent, a trzeci Jakub Figura żeglujący na desce od firmy Nobile.

Wśród uczestników Surf to Fly Kiteboarding Cup nie zabrakło amatorów, ale i aktualnych oraz byłych utalentowanych juniorów – członków kadry narodowej w kitesurfingu, jak Filip Nawój i Oliwia Hłobuczek, z szansami na bardzo wysokie wyniki w najbliższych latach w regatach kitesurfingowych rangi międzynarodowej. Uczą się od jednych z najlepszych trenerów oraz najbardziej utytułowanych polskich zawodników w kitesurfingu, Tomasza Janiaka czy Łukasza Cerana.

Tomasz Janiak zdobył w swojej kategorii wiekowej mistrzostwo Europy w roku 2014 i wicemistrzostwo świata w roku 2013 w konkurencji kiterace. W zawodach wziął udział również mistrz Polski w kitesurfingu w konkurencji Twin Tip Racing z ubiegłego roku, Dariusz Ziomek, wygrywając wyścigi na Twin Tipach. W tej konkurencji drugi był Filip Nawój, a trzeci Mateusz Żarkowski. W klasyfikacji kobiet w konkurencji Twin Tip Racing wygrała Oliwia Hołubczek, a drugie miejsce zajęła Angelika Kozik.

Dariusz Ziomek wygrał również konkurs skoków, czyli Hang Time, choć z niewielką przewagą, szybując w powietrzu 5,6 sekundy, tuż przed Mateuszem Żarkowskim, który fruwał 5,3 sekundy. Trzecie miejsce podium w tej konkurencji zajął Filip Nawój, oddając skok trwający 4,5 s.

Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia był Klub Sportowy Dobra Marina w Szczecinie – organizator m.in. Mistrzostw Europy Kiterace w roku 2014. W roku 2012 w tym klubie powstała pierwsza polska sekcja sportowa w kitesurfingu.

Organizatorem była szkoła kitesurfingu Surf to Fly (surftofly.com), we współpracy z International Snowkting Federation. Szkoła jako jedyna w Polsce, systematycznie od roku 2013 organizuje zawody w kitesurfingu i snowkitingu (zimowa odmiana kitesurfingu), a w roku 2018 była pomysłodawcą i organizatorem zakończonego sukcesem pierwszego w historii Amatorskiego Puchar Polski Snowkite w wyścigach.

Nagrania z relacji na żywo z zawodów: Sobota, 7 kwietnia       Niedziela, 8 kwietnia

PODZIEL SIĘ OPINIĄ