< Powrót
7
września 2020
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
Sailing Aarchus Week
Aarhus
Aarchus

Świetne starty naszych czterdziestek dziewiątek w Aarhus

Drugie i trzecie miejsce zajęli Polacy w zakończonych w niedzielę 6 września regatach Sailing Aarhus Week – Olympic Days II. Ze srebrem w klasie 49er wracają do Polski Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AWFiS Gdańsk) oraz Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk).

Brązowy krążek przywiozą do kraju Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań). Na 13 miejscu zakończyli regaty Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch (YKP Gdynia).

Gorzej poszło naszym dwóm załogom ścigającym się w klasie Nacra 17. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot) zajęli przedostanią, 13 lokatę. Mikołaj Chłopek i Irmina Mrózek-Gliszczynska zamykali stawkę na 14 lokacie.

Aleksandra i Kinga na drugim stopniu podium w Aarchus.

Dla Łukasza i Pawła duńskie regaty były pierwszym zagranicznym startem po okresie lockdownu spowodowanym pandemią.
Jadąc do Aarhus wiedzieliśmy, że należy spodziewać się zmiennych warunków – mówi Paweł Kołodziński. – W czasie treningów jak i samych regat doświadczyliśmy zmian w sile wiatru od 5 do 28 węzłów. I to wszystko zdarzało się nawet w trakcie jednego wyścigu. Czasem wiatr schodził szeroko od miasta, a innym razem zupełnie z drugiej strony od lasu. Są to trudne warunki, w których całkiem skutecznie znajdowaliśmy optymalną drogę na trasie. Cieszymy się z możliwości ścigania z mocnymi zespołami z Europy. Flota składała się z wielu doświadczonych załóg, wśród nich byli medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw świata i Europy. Regaty zakończyliśmy na drugim miejscu tracąc trzy punkty do zwycięskiej załogi z Austrii.

Już we wtorek 8 września Łukasz i Paweł wyjeżdżają do Niemiec, by przygotować się do startu w Kieler Woche. Regaty w Niemczech już trwają, ale starty klasy 49er zaplanowane są w dniach 10-13 września. Tegoroczny limit załóg wynosi jedynie 60 załóg, co spowodowane jest pandemią. Po regatach w Kilonii nasi olimpijczycy z Rio będą mieli czas na krótki odpoczynek, by złapać oddech przed Mistrzostwami Europy, które rozegrane zostaną na jeziorze Attersee w Austrii w dniach 28.09-04.10.

Link do wyników regat w Danii

PODZIEL SIĘ OPINIĄ