Szantowe wakacje chóru „Zawisza Czarny”
Istniejący od 2012 roku Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” wybiera się w rejs do Liepai. Zanim jednak chórzyści wyruszą na Bałtyk będzie można ich zobaczyć i usłyszeć w kilku punktach Trójmiasta.
– Nadchodzące dni upłyną nam pod hasłem Tygodnia z „Zawiszą Czarnym” – opowiada szef i założyciel chóru, Jacek Jakubowski. – Zaczynamy od Nocy Muzeów, czyli od 18 maja. Będziemy pełnić role muzealników i przewodników na żaglowcu, poprowadzimy zajęcia bosmańskie dla zwiedzających. W piątek 24 maja w Gdańsku, na wysokości Ołowianki miłośnicy łódek wiosłowych rozegrają Regaty Smoczych Łodzi. My nadamy muzyczną oprawę temu wydarzeniu. Kolejny koncert mamy w planach 26 maja, na zakończenie Tygodnia „Zawiszy”.
Chórzyści po zakończeniu koncertu na pokładzie zacumowanego w gdyńskim Basenie Prezydenckim żaglowca nie zejdą na ląd. Następnego dnia, 27 maja wyruszą w doroczny rejs do miasta partnerskiego Gdyni. Tym razem za cel obrali sobie Liepaję. Tam oczywiście będą śpiewać dla publiczności odwiedzającej pokład harcerskiej jednostki flagowej. Na Łotwie będą gościć przez tydzień.
– Po powrocie zabierzemy się za przygotowania do udziału w jubileuszowym, XX festiwalu Szanty pod Żurawiem – mówi Jacek Jakubowski. – Impreza potrwa od 5 do 7 lipca. Poza tym, w okresie wakacyjnym, raz w tygodniu będziemy śpiewać z pokładu „Daru Pomorza” dla mieszkańców Gdyni i turystów.
Chórzyści w okresie wakacyjnym będą koncertować, ale lato to dla nich okres bez prób. Wszyscy zainteresowani przystąpieniem do słynnej szantowej braci, mogą do końca roku szkolnego zgłaszać się na próby chóru. Odbywają się one co wtorek o godzinie 19 na Wydziale Nawigacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jacek Jakubowski deklaruje, że nabór do chóru trwa cały czas, a potencjalni kandydaci są zawsze mile widziani.
Chór „Zawisza Czarny” to prawdopodobnie jedyny na świecie zespół szantowy, który raz w roku tworzy pełną załogę żaglowca i wyrusza w rejs. W chórze śpiewa około 50 szantymenów-żeglarzy. Repertuar zespołu to klasyczne szanty, pieśni ceremonialne, pieśni kubryku oraz współczesne piosenki morskie. Wszystkie utwory zespół wykonuje w językach oryginalnych, a część repertuaru obcego także po polsku.