< Powrót
13
maja 2022
Tekst:
Żegluga Szczecińska
Zdjęcie:
Damian Róż
Szczecin

Szczecin zaprasza: Łapiemy wiatr w żagle!

Przed nami kolejny żeglarski sezon. Szczecin z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze grupy żeglarzy w różnym wieku. To na nich czekają tutejsze mariny i dla nich organizowane są różnego typu regaty na wodzie.

Pierwsze żeglarskie zmagania mamy już za sobą. Wraz z początkiem maja odbyły się rozgrywki w ramach Polish Match Tour oraz Szczecińskiej Ligii Regatowej. Już za moment w Centrum Żeglarskim odbędą się Regaty o Puchar Magnolii (21-22 maja). Patronką regat jest słynna szczecińska „Magnolia” – ponad 50-letni jacht zbudowany w Szczecińskiej Stoczni Jachtowej. To jednomasztowa jednostka typu Vega, której kadłub został wykonany z drewna. W regatach może wziąć udział każdy jednokadłubowy jacht morski, zdolny do żeglugi na akwenie regat. Regaty zostaną rozegrane w następujących klasach: ORC; KWR I, KWR II oraz Open I – do 8 m, Open II – od 8,01.

Początek czerwca to czas na sportowe zmagania dla najmłodszych. W pierwszy weekend odbędą się flagowe szczecińskie Regaty o Puchar Dnia. Co roku starują w nich zawodnicy m.in. z Kołobrzegu, Złocieńca, Poznania, Olsztyna. Regaty o Puchar Dnia Dziecka są już na stałe wpisane w kalendarz PSKO. Do tej pory oprócz klasy Optimist (grupa A i B oraz szkółka), w regatach gościliśmy zawodników klasy BIC Techno. W  sezonie 2022 oprócz klasy Optimist gr. B i szkółka, zobaczymy żeglarzy klas Laser 4.7 oraz 29er.

Lato przy ulicy Przestrzennej zapowiada się bardzo intensywnie. Jak co roku nasi instruktorzy i trenerzy zadbają o dobrą i bezpieczną zabawę w trakcie półkolonii. Pierwszy turnus rozpoczniemy już 27 czerwca. Półkolonie w Centrum Żeglarskim połączą – jak co roku – dobrą zabawą w gronie rówieśników z żeglowaniem i sportami wodnymi. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w kajaku i na jachcie żaglowym. Chętni rozpoczną naukę windsurfingu. Wszyscy z pewnością zasmakują prawdziwej żeglarskiej przygody.

Polish Match Your w Szczecinie.
Fot.. Gwidon Libera

Nie możemy nie wspomnieć o rejsach i wyprawach, jakie będą się odbywały w trakcie całego sezonu. Jedną z ważniejszych inicjatyw jest rejs jachtu „Dar Szczecina” na Islandię. Od 25 czerwca przez dwa miesiące wakacji „Dar Szczecina” będzie pływać po wodach Morza Północnego, a jego załoga będzie mogła doświadczyć niesamowitych przeżyć, zobaczyć norweskie fiordy, zjawiska pływów, wulkany, krainę lodu i ognia. Rejs poprowadzą doświadczeni kapitanowie „Daru” – Wojciech Maleika i Wojciech Kaczor. Wyprawa została podzielona na 4 etapy.

Każdego roku załoga w granatowo-bordowych barwach wyzwala swojego ducha rywalizacji, ale także przyjaźni i dobrej zabawy. Udział szczecińskiej reprezentacji w regatach the Tall Ships Races jest obowiązkowy od prawie dwóch dekad. Nie inaczej będzie w tym roku. Od 7 lipca 12-osobowa załoga na jachcie „Zryw” będzie reprezentować Szczecin w regatach wielkich żaglowców. Reprezentacja odwiedzi porty w Esbjerg, Harlingen, Antwerpii i Aalborgu.

Wracając na szczecińskie podwórko. Regaty na przystani Centrum Żeglarskiego będą odbywały się niemal co tydzień. Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. Regaty Kokosowe dedykowane dla windsurferów, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kl. Optimist; Szczecin Fair Play oraz Regaty dla osób z niepełnosprawnością RegatON. Po raz drugi na Jeziorze Dąbiu w szranki staną żeglarze z niepełnosprawnością. Regaty zostaną przeprowadzone na łodziach typu Hansa 303, które są specjalnie skonstruowane dla osób z niepełnosprawnością.

Nie możemy nie wspomnieć o Polskiej Lidze Żeglarskiej, która zagości na wodach jeziora Dąbie. W ramach Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej i I i II Ligii w szranki staną najlepsi zawodowi żeglarze w kraju.  Już tradycją stały się regaty Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 13. Podobnie jak w poprzednich latach do Szczecina pod koniec sierpnia zjadą się najlepsi „Optimiściarze” w kraju, którzy będą walczyć o tytuł mistrza lub mistrzyni Polski PSKO do lat 13.

Szczegółowe informacje nt. regat i aktywności w trakcie sezonu żeglarskiego – na naszej stronie www.sail.szczecin.eu

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ