< Powrót
4
stycznia 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
szkolenie

Szkolenie żeglarskie i motorowodne – jak znaleźć to najlepsze?

Jak znaleźć najlepszą szkołę żeglarską?

Jak wybrać najskuteczniejsze szkolenie? Czym kierować się przy wyborze rzetelnego kursu żeglarskiego?

Kryteriów wyboru jest wiele, a jednym z nich jest opinia tych, którzy kursy przygotowujące do egzaminu na patent żeglarza jachtowego czy jachtowego sternika morskiego mają już za sobą.

Dlatego, po analizie ofert szkół żeglarskich dostępnych w internecie, warto spytać znajomych żeglarzy i motorowodniaków o ich wrażenia z kursów oraz o to, czy poleciliby szkołę, w której zdobywali wiedzę.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę, pytając o szkolenie żeglarskie?

Przede wszystkim na poziom merytoryczny zajęć i liczbę godzin spędzonych na wodzie. Warto też zajrzeć na portale społecznościowe. Tam opinii byłych kursantów nie brakuje. To jednak nie wszystkie ważne kwestie godne uwagi przy wyborze najlepszego, najskuteczniejszego szkolenia żeglarskiego.

Zacznijmy od…

Zacznijmy od tego, że aby żeglować na poziomie podstawowym, po akwenie śródlądowym, jednostką nieprzekraczającą 7,5 m długości, żaden patent nie jest potrzebny. Zgodnie z ustawą z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej oraz z rozporządzeniem ministra sportu z 9 kwietnia 2013, patent żeglarski (czyli dokument uprawniający do kierowania jachtem określonej wielkości i rodzaju po określonych wodach) konieczny jest do pływania jachtem żaglowym o długości kadłuba powyżej 7,5 metra lub jachtem motorowym o mocy silnika powyżej 10 kW (13,60 KM).

Wyjątek stanowią jachty motorowe o długości kadłuba do 13 m, o mocy silnika do 75 kW z konstrukcyjnym ograniczeniem prędkości maksymalnej do 15 km na godzinę. Nie znaczy to, że wsiadając na małą łódkę bez wcześniejszego przygotowania teoretycznego i praktycznego, zwolnieni będziemy z konsekwencji ewentualnych błędów, jakie popełnimy w czasie żeglugi. Umiejętności żeglarskie i patenty przydają się zawsze, a poza wiedzą i marginesem bezpieczeństwa, dają nam większą swobodę w wyborze akwenów i jednostek, na których chcemy żeglować.

Forma szkolenia żeglarskiego

W miejscowościach położonych nad różnego rodzaju akwenami nie brakuje szkół żeglarskich oferujących kursy przygotowujące do egzaminów na poszczególne patenty. Przy wyborze jednej z nich, poza sprawami, o których wspomnieliśmy wyżej, warto zastanowić się, jaka forma szkolenia będzie dla nas najodpowiedniejsza. Wiele zależy od czasu wolnego, jakim dysponuje kandydat lub kandydatka na żeglarza.

Można zdecydować się na kurs w formie ciągłej, np. podczas obozu żeglarskiego czy kolonii. Są również szkolenia organizowane w formie zajęć popołudniowych i weekendowych. Kolejny ważny czynnik, to wiek osoby ubiegającej się o patent. Poszczególne kursy mogą być skierowane do konkretnych grup wiekowych (np. obozy żeglarskie, pozalekcyjne zajęcia fakultatywne w szkołach itd.). Kolejny ważny czynnik, to akwen, na którym chcemy w przyszłości pływać.

Nie każdy będzie chciał, albo miał możliwość pływania po morzu, jednak zajęcia praktyczne na kursach i egzaminach na patent jachtowego sternika morskiego mogą być organizowane na jachtach morskich i tylko na morzu. Takiego obowiązku nie ma w przypadku żeglarza jachtowego.

Ile trwa szkolenie żeglarskie?

A jeśli już o kursach mowa – każdy składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Dobry kurs żeglarski powinien mieć w programie odpowiednią liczbę godzin. Dla patentu na żeglarza jachtowego jest to 15 godzin, dla patentu na jachtowego sternika morskiego (który daje równocześnie uprawnienia motorowodnego sternika morskiego) przewidziano nie mniej niż 10 godzin zajęć na wodzie.

Niestety wciąż zdarzają się próby ominięcia tych przepisów. Bywa, że organizatorzy kursów sumują liczbę godzin spędzonych na wodzie przez wszystkich kursantów. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię przy wyborze szkolenia żeglarskiego. Warto spytać organizatora o liczbę godzin za sterem, jakie przewidziano dla każdego kursanta oraz o to, ile osób będzie z nami na jednej łódce w czasie zajęć praktycznych. To da obraz tego, ile czasu indywidualnie spędzi za sterem każdy kursant.

Flota szkoły żeglarstwa

Dodatkowe czynniki „sprawdzające” to flota, jaką dysponuje szkoła żeglarstwa – jej liczebność i stan poszczególnych łódek. Ważne są też opinie o instruktorach oraz ich własny dorobek żeglarski (lata praktyki instruktorskiej, udział w rejsach i osiągnięcia regatowe). Najważniejsze jednak jest to, na ile zakres wiedzy przekazywanej kursantom i przebieg zajęć na wodzie zgodny jest z regulacjami systemu szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Szkolenie żeglarskie – Skąd czerpać wiedzę o programie szkolenia?

Można o niego zapytać organizatorów kursu. Dobre szkoły żeglarstwa udostępniają informacje o datach kursów i programie szkolenia na swoich stronach internetowych. Tam także bywają relacje i zdjęcia z poprzednich kursów.

Co ciekawe, żeby uzyskać paten żeglarza czy sternika (jachtowego i motorowodnego), trzeba zdać egzamin, ale wcale nie trzeba chodzić na kurs. Szkolenie w ramach kursu nie jest potrzebne. Żeglarstwa można uczyć się od kolegi czy krewnego i po uzyskaniu pewności, że poziom wiedzy uzyskanej w ten sposób jest wystarczający, można podejść do egzaminu. Taka droga nabywania umiejętności żeglarskich jest jednak dość wątpliwa i może być negatywnie weryfikowana na egzaminie. Sam udział w szkoleniu gwarancją sukcesu nie jest, jednak szanse na sukces wyraźnie zwiększa.

Usystematyzowana, pełna wiedza (oparta na wskazaniach zawartych choćby w dokumentach PZŻ) oraz rzetelne podejście do jej przyswojenia są realnym sposobem na uzyskanie wymarzonego patentu.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ