< Powrót
28
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Natalia Kuczys
Polski w Sprincie Laser

Szulc i Machowski mistrzami Polski w sprincie w klasie Laser Radial U17

Dzisiaj, 28 sierpnia w Górkach Zachodnich zakończyły się Mistrzostwa Polski w Sprincie w klasie Laser Radial U17. Startowało 9 zawodniczek i 10 zawodników.

W regatach wzięli udział zawodnicy, którzy zapewnili sobie prawo startu podczas jednej z imprez eliminacyjnych. Dla klasy Laser Radial eliminacjami były Puchar Polski Centralnej na Zalewie Zegrzyńskim oraz Puchar Pucka. Przez dwa dni regat, komisja rozegrała wszystkie zaplanowane 9 wyścigów. Każdy z nich trwał około 20 minut. Zawody zostały rozegrane na Zatoce Gdańskiej przy wietrze od 8 do 12 węzłów pierwszego dnia, a drugiego nawet do 17 węzłów.

Mistrza Polski trafnie, jeszcze przed regatami, wytypował Michał Krasodomski (KS AZS AWFiS Gdańsk), który w regatach zajął 2 miejsce, a przed rokiem zdobył złoty medal.

– Ciężko będzie mi obronić tytuł sprzed roku – mówił w przeddzień mistrzostw Krasodomski. – Ostatnio nie jestem w najlepszej formie, a też moje warunki fizyczne pasują już bardziej na klasę Laser Standard niż Radial. W najbliższym czasie mam z resztę w planie przesiąść się na większy żagiel. W mistrzostwach startuje Przemek Machowski, który jest trzecim zawodnikiem mistrzostw Europy juniorów w Radialu. Myślę, że to on jest tu faworytem, bo ma najlepszą prędkość z nas wszystkich. Niemniej jednak bardzo lubię regaty rozgrywane w formule sprintu. Jest ona bardziej dynamiczna i też dla kibiców bardziej atrakcyjna do oglądania.

Zgodnie z przewidywaniami złoty medal Mistrzostw Polski w Sprincie w klasie Laser Radial U17 zdobył Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa). Zawodnik ten wygrał 5 z 9 rozegranych wyścigów, a zwycięstwo zapewnił sobie już przed ostatnim. Srebro wywalczył, rzutem na taśmę, Michał Krasodomski (KS AZS AWFiS Gdańsk). Zawodnik przez całe regaty plasował się na 4 pozycji, a zwycięstwo w ostatnim wyścigu i dalsze miejsca rywali pozwoliły mu awansować na drugą lokatę. Brązowy medal zdobył Filip Rajchert (MKS Dwójka Warszawa).

W stawce dziewcząt zacięty bój o zwycięstwo stoczyły Dominika Raszka (MKS Dwójka Warszawa) i Laura Szulc (ChKŻ Chojnice). Dominika wygrała 4, a Laura 5 z 9 wyścigów, co ostatecznie sprawiło, że to Chojniczanka mogła cieszyć się złotym medalem Mistrzostw Polski w Sprincie. Na najniższym stopniu podium stanęła Julia Szymczak (MKS Dwójka Warszawa).

Start pomorskiej reprezentacji w Mistrzostwach Polski w Sprincie w klasie Laser Radial w kategorii junior młodszy, jest dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ