< Powrót
27
maja 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
NN/Muzeum Miasta Gdyni
Tadeusz Wenda
Zdjęcie członków podkomisji sejmowej, którzy 28 maja 1921 roku, w przeddzień poświęcenia budowy, oglądali powstający gdyński port. Gości oprowadzał inż. Tadeusz Wenda.

Tadeusz Wenda zostanie uhonorowany w Gdyni

W sobotę 29 maja, w setną rocznicę poświęcenia budowy gdyńskiego portu, odsłonięty zostanie pomnik Tadeusza Wendy, głównego budowniczego polskiego okna na świat.

Decyzją Rady Miasta, 2021 rok w Gdyni jest Rokiem Tadeusza Wendy. Uhonorowanie inżyniera nie dziwi – choć mniej znany od ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego czy admirała Józefa Unruga, wywarł istotny wpływ na historię Gdyni.

To właśnie inżynier Tadeusz Wenda w 1920 roku, na zlecenie kontradmirała Kazimierza Porębskiego, zrobił rekonesans wybrzeża i uznał, że Gdynia jest najlepszym miejscem na budowę portu morskiego, zarówno wojennego, jak i handlowego. Jeszcze w tym samym roku został kierownikiem budowy i rozpoczął pierwsze prace. 29 maja 1921 roku budowa została uroczyście poświęcona. Warto pamiętać, że Tadeusz Wenda angażował się także w życie społeczne powstającego miasta – był m.in. jednym z założycieli Klubu Sportowego Gryf, obecnego Jacht Klubu Morskiego Gryf.

W sobotę 29 maja, w setną rocznicę poświęcenia, odbędzie się najważniejsze wydarzenie obchodów Roku Tadeusza Wendy. O godzinie 12 na końcu Pirsu nr 1 Mola Rybackiego, w obecności władz miasta i portu, rodziny inżyniera i przedstawicieli organizacji morskich, odsłonięty zostanie pomnik słynnego inżyniera. O oprawę uroczystości zadba m.in. Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020 i Jachtklub Morski Roda.

– Trzy jachty 2020 będą pływać pod żaglami i w gali banderowej wokół pirsu – tłumaczy Marta Wasążnik, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Klasy 2020. – Będzie to wspaniałe tło dla tak ważnej uroczystości. Chcemy w ten sposób przypomnieć, że to w ramach budowy portu powstał basen żeglarski, który od ponad 80 lat służy żeglarzom z całej Polski.

Choć bezpośrednie otoczenie pomnika będzie niedostępne dla publiczności, wydarzenie będzie można oglądać z sąsiadujących nabrzeży. Dobry widok na pomnik i jachty będzie zwłaszcza z Nabrzeża Pomorskiego, obok miejsca cumowania statku-muzeum „Dar Pomorza”.

Rok Tadeusza Wendy był także pretekstem do zorganizowania wystawy fotografii i obrazów Jerzego Springera, które od poniedziałku 24 maja można oglądać w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Prace pochodzącego z Wągrowca artysty i żeglarza pokazują m.in. Gdynię od strony basenów portowych.

Konkursy, koncerty, spacery historyczne oraz zajęcia edukacyjne przygotowała także Gdynia. Szczegółowe informacje.

Tadeusz Wenda, ur. 18.07.1863 r. w Warszawie, zm. 8.09.1948 r. w Komorowie. Polski inżynier, główny projektant i budowniczy portu w Gdyni. Ukończył Wydział Matematyczno-Fizyczny na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim i Instytut Korpusu Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Pracował początkowo w Rosji, a w 1918 r. wrócił do Polski. W 1920 r. wiceadmirał Kazimierz Porębski zlecił mu wybranie miejsca pod przyszły port. Tadeusz Wenda wybrał Gdynię i do 1932 roku kierował budową. W latach 1932-1937 był naczelnikiem Wydziału Techniczno-Budowlanego Urzędu Morskiego w Gdyni. W 1937 roku przeszedł na emeryturę.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ