< Powrót
25
maja 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Jerzego Springera

Wystawa prac Jerzego Springera na stulecie gdyńskiego portu

Dwadzieścia prac marynistycznych Jerzego Springera można oglądać w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Pretekstem do zorganizowania wystawy jest obchodzony w Gdyni Rok Tadeusza Wendy.

Jerzy Springer z Wągrowca w Wielkopolsce to artysta, żeglarz, komandor Sekcji Jachtów Sterowanych Radiem, organizator i sędzia regat. Jego twórczość jest bardzo urozmaicona – maluje farbami akrylowymi i olejnymi, niektóre obrazy wykonuje w technice monotypii. Z pasją także fotografuje.

Wspólnym mianownikiem jego prac jest zawsze morze. W 2018 roku w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego prezentował szesnaście obrazów ukazujących piękno Wybrzeża. Od poniedziałku 24 maja, w sali konferencyjnej PoZŻ, oglądać można nową ekspozycję artysty, zorganizowaną z powodu obchodzonego Roku Tadeusza Wendy – budowniczego gdyńskiego portu.

– Wystawa nie ma nazwy, ale ma pomysł – tłumaczy Jerzy Springer. – Zrodziła się z bardzo ważnej rocznicy związanej z Gdynią – stulecia rozpoczęcia budowy portu. Postanowiłem spojrzeć na Gdynię i port inaczej, czyli od strony basenów. Również zbliżające się odsłonięcie pomnika Tadeusza Wendy, popchnęło mnie do tego, żeby pokazać trochę inne fotografie. Wenda robił zdjęcia i dokumentował technicznie port, a ja chcę zaprezentować swoją wizję artystyczną tego samego miejsca.

Jerzego Springera

Ulubione zdjęcie Jerzego Springera przedstawia żurawie portowe, Sea Towers i miasto.

Najważniejszą częścią wystawy jest szesnaście fotografii. Większość pokazuje Gdynię i gdyński port od strony wody. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia z innych nadmorskich miast. Wszystkie zostały wykonane w 2019 roku. Jerzy Springer prezentuje także cztery obrazy.

– Po drugiej stronie tej czarno-białej wystawy jest moje malarstwo, czyli tryptyk i jeden osobny obraz – dodaje artysta. – Dominuje w nich kolor, bo w malarstwie interesują mnie relacje kolorystyczne między poszczególnymi partiami jasnymi, ciemnymi, ciepłymi czy zimnymi. To kutry z Jarosławca na środkowym wybrzeżu, które sto lat temu nie było polskie.

Oprócz wystawy prac marynistycznych Jerzego Springera w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego oglądać można także ekspozycje poświęcone Juliuszowi Sieradzkiemu, Zdzisławowi Pieńkawie i Dariuszowi Boguckiemu oraz historii i działalności PoZŻ.

Zapraszamy do siedziby Pomorskiego Związku Żeglarskiego – al. Jana Pawła II 11, 81-345 Gdynia – w poniedziałki i środy w godzinach 8-19, a we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 8-16.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ