< Powrót
27
lutego 2018
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
wystawy

Żeglarskie wystawy czekają w PoZŻ

Obrazy marynistyczne, archiwalne zdjęcia i sylwetki słynnych żeglarzy – to wszystko można zobaczyć odwiedzając wystawy, które są prezentowane w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Serdecznie zapraszamy.

W sobotę 24 lutego w Pomorskim Związku Żeglarskim otwarto wystawę malarstwa marynistycznego Jerzego Springera. W sali konferencyjnej zawisło szesnaście obrazów olejnych, akrylowych i wykonanych w technice monotypii. Ich autorem jest Jerzy Springer, 60-letni artysta z Wągrowca w Wielkopolsce, który jest również komandorem Sekcji Jachtów Sterowanych Radiem, sędzią i organizatorem regat zdalnie sterowanych modeli żaglowych.

Malarskie dzieła Jerzego Springera to jednak nie jedyna wystawa, jaką można zobaczyć w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Dwie ekspozycje poświęcone zostały Związkowi. Pierwsza opowiada o jego bieżącej działalności – najważniejszych regatach i wydarzeniach żeglarskich oraz sukcesach naszych sportowców. Wspomina również trzech żeglarzy, którzy odeszli od nas w ubiegłym roku – Andrzeju Drapelli, Zygfrydzie „Zydze” Perlickim i Bolesławie Mazurkiewiczu. Druga poświęcona została ponad pięćdziesięcioletniej historii Związku, założonego 16 maja 1965 roku i działalności popularyzatorskiej prowadzonej w ramach Muzeum Żeglarstwa Pomorskiego.

Kolejne wystawy opowiadają o pomorskich żeglarzach, którzy zasłynęli wybitnymi rejsami, osiągnięciami regatowymi czy pracą organizacyjną. Na pierwszej przedstawiono Juliusza Sieradzkiego – żeglarza i konstruktora, który stworzył klasę Omega, uznawaną za polską klasę narodową. Druga poświęcona jest Zdzisławowi Pieńkawie, kapitanowi jachtu „Otago” w wokółziemskich załogowych regatach Whitbread Round the World Race.

Ostatnia ekspozycja to gablota ze zdjęciami, książkami i dokumentami związanymi z Dariuszem Boguckim, organizatorem wypraw arktycznych, który zasłynął rejsem „Gedanią” do obu Ameryk.

Wystawy można oglądać w Pomorskim Związku Żeglarskim – al. Jana Pawła II 11, 81-345 Gdynia – od poniedziałku do piątku, od 8 do 16.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ