< Powrót
26
lipca 2016
Tekst:
opr. jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Targowe święto w Gdyni

Luksusowe jachty, sławni żeglarze i muzyka na żywo – to wszystko od czwartku zobaczyć można będzie w Gdyni. W dniach 28-31 lipca w marinie odbędą się 11. Targi Sportów Wodnych Wiatr i Woda – na wodzie.

Targi Wiatr i Woda to największa impreza wystawiennicza branży sportów wodnych i rekreacji w naszym kraju. Od 10 już lat jej partnerem strategicznym jest Gdynia. Doroczne spotkania są najlepszą w Polsce okazją do poznania najnowszych nowinek i trendów, a także walorów jachtów, łodzi i sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku – na wodzie.

W tym roku w gdyńskiej marinie zacumuje blisko sto dwadzieścia jachtów i łodzi z polskich i zagranicznych stoczni. Odwiedzający będą mieli szansę poznania wielu premierowych, debiutujących na rynku jednostek – m.in. Delphię 46 Deck Saloon, zaprezentowaną w tym roku w Dusseldorfie, i Nautikę 1150 Voyage, luksusowy jacht motorowy, który po raz pierwszy zobaczyć będzie można na wodzie. Na nadbrzeżu z kolei wystawiane będą akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, a także odzież sportowa. Obecni będą również organizatorzy czarterów oraz media branżowe. Łącznie na targach swoją ofertę zaprezentuje 138 firm.

Podczas tegorocznych targów po raz siódmy przyznana zostanie nagroda prezydenta miasta Gdyni „Gdynia Yacht Design”. Konkurs wyłoni najładniejszy jacht żaglowy i motorowy prezentowany na targach. W jury konkursu w tym roku zasiądą: Hanna Bakuła – polska malarka, scenograf, kostiumolog, felietonistka i autorka książek, Tadeusz Jelec – design manager marki Jaguar, Bartosz Piotrowski – doktor sztuki, projektant, główny designer PESA, zdobywca wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, Leszek Gonciarz – autor wielu doskonałych konstrukcji żaglowych w Polsce oraz Stanisław Iwiński – szef działu motorowodnego miesięcznika „Żagle”.

Na Targach zostaną także wręczone nominacje w konkursie „Jacht Roku w Polsce – Polish Yacht of the Year 2017”, organizowanym przez redakcję Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”.

Wiatr i Woda to także ciekawe spotkania i rozmowy. Gościem honorowym imprezy będzie były prezydent Bronisław Komorowski. 28 lipca opowie o własnych doświadczeniach na wodzie i pasji żeglarskiej. Tego samego i następnego dnia (28 i 29 lipca) Aleksander Doba podzieli się opowieściami o zrealizowanych wyprawach, w tym dwukrotnym pokonaniu kajakiem Oceanu Atlantyckiego, oraz planach na przyszłość. W targową sobotę (30 lipca) gościem targów będzie Kapitan Krzysztof Baranowski, autor koncepcji i animator budowy żaglowców „Pogoria” i „Fryderyk Chopin”, twórca „Szkoły pod Żaglami”. W niedzielę z kolei (31 lipca) zaplanowano spotkanie z uczestnikami regat samotników „Setką przez Atlantyk 2016”.

Każdego z czterech dni targów można będzie obserwować pokazy ratownictwa na wodzie przygotowane przez Pomorską Federację WOPR wraz z grupą psów ratowniczych. Dodatkowo w niedzielę na wodzie w marinie będzie można zobaczyć regaty jachtów sterowanych radiem.

Pobyt na targach będzie umilała muzyka grana na żywo. W czwartek i niedzielę dla gości zagrają wirtuozi i jazzowe indywidualności: Cezary Paciorek (akordeon) i Piotr Lemańczyk (kontrabas). Z kolei w piątek i sobotę o atmosferę zadba jeden z najbardziej uśmiechniętych i spontanicznych dj’ów na Pomorzu – Groove Dee.

Uroczyste rozpoczęcie 11. Targów Sportów Wodnych Wiatr i Woda – na wodzie odbędzie się w czwartek o godzinie 13.

Wstęp na targi:
Czwartek, 28 lipca: 11-18
Piątek: 29 lipca: 11-18
Sobota, 30 lipca: 11-18
Niedziela, 31 lipca: 11-16

Ceny biletów: ulgowy 5 zł, normalny 10 zł, bilet rodzinny 18 zł, dzieci do lat 12. – wstęp wolny.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ