< Powrót
22
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Pedro Martinez/Sailing Energy/World Sailing
Test Event

Test Event w Enoshimie: Skrzypulec i Ogar z brązem

22 sierpnia zakończyły się regaty Test Event 2019 w Enoshimie. Polscy żeglarze zdobyli w Japonii trzy brązowe medale.

Test Event to ważny sprawdzian dla zawodników. Regaty rozgrywane są w formule i na akwenie igrzysk olimpijskich, na rok przed samymi igrzyskami. Statystyki pokazują, że często medaliści imprezy testowej stają na podium także podczas igrzysk. W przypadku XXXI igrzysk w Rio w roku 2016, aż 13 medalistów Test Event Rio 2015 zdobyło też krążki olimpijskie. W przypadku IO w Londynie w roku 2012, wyczyn ten powtórzyło aż 18 medalistów.

W regatach Ready Steady Tokyo, czyli Test Event 2019, Polacy wywalczyli 3 brązowe medale. Wczoraj, 21 sierpnia, dokonali tego w klasie RS:X Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) oraz w klasie 49er Łukasz Przybytek z Pawłem Kołodzińskim z tego samego klubu.

– Jesteśmy zadowoleni z możliwość startu na Zatoce Sagami u wybrzeży Japonii – komentował po regatach Paweł Kołodziński, 49er Team Polska. – Jest to akwen, na którym musimy pracować, by poznawać jego specyfikę. W ciągu kilkunastu dni doświadczyliśmy zróżnicowanych warunków. Gdy tylko przylecieliśmy zaczęliśmy treningi od żeglowania na dwumetrowej fali przy wietrze dochodzącym do 20 węzłów. Jak na rozgrzewkę były to wymagające warunki. Zdarzyły się również dni, kiedy wiatr schodził z klifów, a fala dochodziła z oceanu. Ciężko to sobie wyobrazić, ale żeglowanie w tych warunkach wymaga ogromnej koncentracji i dobrego wyczucia. Zatoka Sagami to również prądy, które rozkładają się nieregularnie. Sztab Polskiego Związku Żeglarskiego pracuje intensywnie, by stworzyć modele pozwalające przewidzieć kierunek, siłę i charakterystykę płynącej wody. W trakcie regat bazowaliśmy na pomiarach przygotowanych przez Trenera Pawła Kacprowskiego oraz trenerów z innych tras.

Dzisiaj, 22 sierpnia, w klasie 470, kolejny medal dorzuciły Agnieszka Skrzypulec z Jolantą Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń). Wyścig medalowy odbył w warunkach bardzo słabego wiatru. Komisja w trakcie musiała nawet  skrócić trasę. Nasze reprezentantki od pierwszej boi żeglowały na 2 pozycji i tak też dopłynęły do mety. Rezultat ten pozwolił im na utrzymanie trzeciej lokaty w klasyfikacji końcowej regat. Złoty medal zdobyły Francuzki Aloise Retornaz z Camille Lecointre.

W pozostałych klasach wyścigi medalowe nie odbyły się gdyż nie wystarczyło już wiatru. Wyniki zostały więc bez zmian od dnia wczorajszego. W 470 mężczyzn zwyciężyli Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan. W klasie Finn złoto zdobył Zsombor Berecz z Węgier. W Laserze Standardzie najlepszy okazał się Szwed Jesper Stalheim, a w Radialu wygrała Emma Plasschaert z Belgii.

Miejsca polskich zawodników w Test Event 2019

49er
3. Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk)

RS:X Mężczyzn
3. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)
7. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

470 Kobiet
3. Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń)

RS:X Kobiet
9. Zofia Noceti-Klepacka (Legia Warszawa)
10. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Laser Radial
18. Agata Barwińska (MOS SSW Iława)
32. Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice)

49er FX

22. Madeleine Zielińska i Kinga Łoboda (AZS UWM Olsztyn/AZS AWFiS Gdańsk)

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ