< Powrót
17
maja 2017
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
mat. prasowe

To będzie sezon pełen regat

Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 to najważniejsze w tym roku regaty jachtów morskich na Bałtyku. Zanim jednak do Gdańska zawitają załogi, które będą ścigać się o mistrzowskie laury, czeka nas jeszcze sporo żeglarskich emocji.

Od 26 do 28 maja toczyć się będzie ERGO Hestia Żeglarski Puchar Trójmiasta. Wyścigi rozegrane zostaną w klasach: ORC, KWR, Open – do 9 metrów, Open – od 9 do 11 metrów, Open – powyżej 11 metrów oraz Wielokadłubowce powyżej 6 metrów. Przyznana zostanie także nagroda specjalna dla załogi, która wygra najwięcej wyścigów w klasie ORC. Regaty zaliczane są do cyklu Pucharu Bałtyku Południowego. Organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski, gospodarzami miasta Sopot, Gdańsk i Gdynia, a patronem honorowym Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Kolejny miesiąc będzie obfitował w żeglarskie wydarzenia. 3 czerwca rozpocznie się wyścig z cyklu Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace. Druga w tym roku odsłona regat (pierwsza odbyła się 13 maja) rozegrana zostanie na trasie z Gdyni do Liepai i dalej do Ölands Södra Grund. Całość trasy, pokonywanej non stop, to 400 mil morskich. Przewidywany termin zakończenia – 9 czerwca. To już druga edycja wyścigu, który w ubiegłym roku także rozegrano na czterystumilowej trasie Gdynia-Windawa-Gdynia. Więcej informacji: http://doublehanded.gdynia.pl.

Jachty ścigające się w formule ORC oraz kilku innych, zmierzą się także podczas Regat o Puchar Komandora JKMW „Kotwica”, które rozegrane zostaną 3 czerwca. Dzień później kibicować będziemy żeglarzom zmagającym się w Regatach o Puchar Komandora YKP Gdynia.

10 i 11 czerwca na Zatoce Gdańskiej odbędą się Regaty o Puchar Mariny Gdańsk

17 czerwca Zatoka Gdańska będzie też areną 17 Pucharu Dwóch Komandorów, rozgrywanego w klasach ORC, KWR i Open. Impreza zaliczana jest do punktacji Pucharu Bałtyku Południowego

 W kalendarzu PBP znalazł się także Eljacht Cup, który będzie rozgrywany od 17 do 18 czerwca.

Tydzień później wystartują Regaty Nord CUP Gdańsk 2017 (23.06-2.07) organizowane przez Nautica Nord i Hotel Galion, podczas których rozegrany będzie m.in. pełnomorski wyścig B8 Race, wyścig O Bursztynowy Puchar Neptuna, Nord CUP Classic, Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej (informacje o tych regatach na nordcup.pl), a już 25 czerwca żeglarze ścigać się będą w Biegu Kaprów stanowiącym Memoriał Generała Mariusza Zaruskiego. Organizatorem tych regat jest JKMW „Kotwica” Gdynia.

Także z Gdyni wystartują rozgrywane 8 i 9 lipca Regaty Samotników – Memoriał Leonida Teligi.

21 lipca rozpoczną się w Gdańsku trzydniowe Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski. Ich organizatorami są Nautica Nord i PoZŻ, a wydarzenie to będzie poprzedzać największą i najważniejszą morską imprezę żeglarską na Bałtyku w tym sezonie, czyli Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 24 lipca, a ich zakończenie zaplanowano na 29 lipca. Więcej o obu imprezach: http://orc2017gdansk.eu.

Sezon regatowy na Bałtyku nie kończy się oczywiście w lipcu. Emocji żeglarskich na pewno nie zabraknie. 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ