< Powrót
19
lipca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/Piotr Myszka
Tokio
Od lewej: Magdalena Kwaśna, Kinga Łoboda i Paweł Kołodziński w hotelu w Oiso.

Tokio 2020: Żeglarskie życie w Enoshimie

Cała żeglarska reprezentacja Polski jest już w japońskiej Enoshimie, gdzie przygotowują się do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Jak upływają im ostatnie dni przed startem?

Zaledwie cztery dni pozostały do uroczystego otwarcia Igrzysk XXXII Olimpiady – Tokio 2020, a sześć do startu zmagań w konkurencjach żeglarskich. Nasza kadra, która do Japonii leciała w dwóch turach – 8 i 13 lipca, jest już na miejscu i zaznajamia z akwenem, na którym – z powodu pandemii – od półtora roku nie miała możliwości trenować.

Polscy kadrowicze nocują w hotelu w Oiso, leżącym bezpośrednio nad Pacyfikiem, niespełna 20 km od ośrodka olimpijskiego w Enoshimie. Zawodnicy od razu po przyjeździe powiesili na korytarzu biało-czerwoną flagę. Do dyspozycji mają mają jedno- lub dwuosobowe pokoje, wszystkie z łazienkami. Dzięki Piotrowi Myszce, reprezentantowi Polski w klasie RS:X, mogliśmy do dwóch z nich zajrzeć.

W samym ośrodku olimpijskim nasza reprezentacja ma bazę w kontenerze, który po opróżnieniu ze sprzętu stał się szatnią i miejscem odpoczynku. Zmieścił się tam też stolik z komputerem, rzutnik multimedialny, a nawet ekspres do kawy. Jest także – jak zapewnia Piotr Myszka – dostęp do internetu.

Kontener i jego okolice są też miejscem, w którym nasi żeglarze mogą wykonywać ćwiczenia. Magdalena Kwaśna, reprezentantka w klasie Laser Radial, uchwyciła na zdjęciu trenującego Piotra Myszkę.

Zawodnicy nie mają niestety możliwości, by lepiej poznać Japonię. Uczestnicy igrzysk z powodu pandemii są zamknięci w tzw. bańce i obowiązuje ich ścisły reżim sanitarny. Mogą się przemieszać jedynie pomiędzy hotelem a bazą w Enoshimie. Codziennie muszą też oddawać ślinę do testów na koronawirusa. Jak zwróciła uwagę Zofia Klepacka, nawet na stołówce zadbano o maksymalne bezpieczeństwo sportowców.

Od 15 lipca zawodnicy trenują już na akwenie olimpijskim, a w niedzielę 25 lipca rywalizację rozpocznie tam  klasa RS:X kobiet i mężczyzn.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ