< Powrót
25
października 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Rolex/Kurt Arrigo
Rolex Middle Sea Race

Trimaran „Argo” nowym rekordzistą Rolex Middle Sea Race

Trimaran „Argo” z amerykańskim skipperem Jasonem Carrollem jako pierwszy minął linię mety 42. edycji regat Rolex Middle Sea Race, ustanawiając w niedzielę 24 października nowy rekord trasy.  Z pięciu polskich ekip rywalizację ukończył już Zbigniew Gutkowski na trimaranie „Ultim’Emotion 2”, osiągając metę jako czwarta załoga. Z kolei w trakcie trwania wyścigu wycofała się z niego między innymi łódka „PNEUMA” ze skipperem Andrzejem Różyckim.

Jason Carroll i jego „Argo” typu MOD70 przekroczył linię mety Rolex Middle Sea Race 2021 w niedzielę 24 października o godzinie 20.39.28, wygrywając klasyfikację Line Honors. Amerykanie pokonali trasę jednego z najważniejszych wyścigów morskich na świecie w czasie 33 godzin 29 minut i 28 sekund.

Pobili tym samym aż dwa rekordy. Pierwszy to całkowity rekord wyścigu wynoszący 47 godzin 55 minut i 3 sekundy, ustanowiony przez „Ramblera” George’a Davida w 2007 roku. Z kolei drugie osiągniecie to poprawienie zeszłorocznego wyniku jednostek wielokadłubowych, który wynosił 56 godzin 31 minut i 31 sekund, ustanowiony przez „Maserati” Giovanniego Soldiniego.

Załoga „Argo” płynęła w składzie: Jason Carroll, Weston Barlow, Chad Corning, Peter Cumming, Thierry Fouchier, Charlie Ogletree, Alister Richardson i Brian Thompson.

Z polskich załóg do mety – z czwartym czasem – dopłynął dowodzony przez Zbigniewa Gutkowskiego trimaran „Ultim’Emotion 2” z załogą Yacht Clubu Sopot. Ich żegluga trwała 40 godzin 13 minut i 27 sekund.

Na trasie pozostają jeszcze trzy inne polskie teamy: „I Love Poland” ze skipperem Grzegorzem Baranowskim (jacht typu Volvo Open 70), „Hobart” ze skipperem Mirosławem Zemke (jacht typu Dehler41) oraz „Fujimo” ze skipperem Tomaszem Kosobuckim (jacht typu Reichel Pugh 50).

Tegoroczny wyścig rozpoczął się w sobotę 23 października o godzinie 11. Śledzić go można na trackingu. Zakończenie zaplanowano na najbliższą sobotę, 30 października na godzinę 12.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ