< Powrót
12
października 2018
Tekst:
Janusz Cieliszak
Zdjęcie:
MediaPartners.pl
Rejs Niepodległości

Trwa Rejs Niepodległości – żaglowiec płynie dalej!

W piątek  12 października roku o 10.30 czasu lokalnego (4.30 czasu polskiego), „Dar Młodzieży”, szkolny żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, oddał cumy i odbił od reprezentacyjnego nabrzeża Harbour Front w Singapurze. Żegnała go ekipa Żeglarskiego.info.

Singapur był półmetkiem projektu Rejs Niepodległości, w którym polska fregata w rejsie dookoła świata – jest jednocześnie reprezentantem Polski i miejscem spotkań lokalnej Polonii oraz promotorem wiedzy historycznej o jubileuszu niepodległej Polski we wszystkich odwiedzanych portach.

W trakcie pobytu w Singapurze statek odwiedziło łącznie kilka tysięcy osób, a organizowane występy i wystawa historyczna „Ojcowie Niepodległości” doczekała się komentarzy i opisu w najważniejszych lokalnych mediach.

Obecnie fregata dowodzona jest przez kpt. ż.w. Rafała Szymańskiego. Dotychczasowy komendant kpt. ż.w.  Ireneusz Lewandowski po wielomiesięcznym pobycie na statku powrócił samolotem do kraju.

Zmieniona też została większa część załogi młodzieżowej. Na pokład dotarli studenci II roku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz około 30-osobowa grupa laureatów ogólnopolskiego Konkursu Niepodległości.

Kapitan Szymański wierzy w statek i nową załogę, ale ostrzega, że planowana w listopadzie i grudniu, około 34-dniowa przeprawa przez Pacyfik, z Osaki do San Francisco – na pewno nie będzie łatwa… Najbliższym planowanym przystankiem jest Szanghaj, do które polscy żeglarze powinni dotrzeć w ciągu trzech tygodni.

Kiedy „Dar” odbijał od nabrzeża Harbour Front w Singapurze pogoda była nieco lepsza niż w dniu przybycia, cztery dni temu, nie padało.

Najważniejszym wydarzeniem rozpoczętej wlaśnie drugiej części Rejsu Niepodległości będzie planowane spotkanie z papieżem Franciszkiem – podczas Światowych Dni Młodzieży w Panamie, w końcu stycznia 2019 roku. Rejs zakończy się w Gdyni 28 marca 2019 roku.

Realizacja materiału jest możliwa dzięki wsparciu sponsorów – Fundacji Helios i Portu Morskiego Gdynia SA.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ