< Powrót
10
marca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Arch. A. Rościszewskiego
Rościszewski
Andrzej Rościszewski podczas rejsu.

Trzy nowe tablice pojawią się w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni

Trzej wielcy żeglarze – Henryk Jaskuła, Andrzej Rościszewski i Zbigniew Żochowski – upamiętnieni zostaną w tym roku w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego.

Od 2012 roku najlepsi polscy żeglarze honorowani są tablicami w Alei Żeglarstwa Polskiego, znajdującej się na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego. Dzięki zaangażowaniu Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni i Ligi Morskiej i Rzecznej do tej pory upamiętniono w ten sposób dwudziestu wybitnych ludzi morza. W tym roku, kapituła Alei pod przewodnictwem prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, podjęła decyzję o uczczeniu kolejnych trzech.

W sobotę 8 maja, w ramach otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego, w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica zmarłego w ubiegłym roku Henryka Jaskuły. Był on pierwszym polskim żeglarzem, który opłynął świat w rejsie solo non stop na trasie Gdynia – Gdynia oraz współzałożycielem i pierwszym prezesem Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Henryka Jaskuły

Henryk Jaskuła na „Darze Przemyśla”.
Fot. arch. Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

Jako drugi uhonorowany zostanie w sobotę 26 czerwca, podczas obchodów Święta Morza, Andrzej Rościszewski – warszawski adwokat, członek Trybunału Stanu, działacz społeczny oraz żeglarz specjalizujący się w rejsach po północnych wodach i pierwszy laureat Nagrody Honorowej Rejs Roku – Srebrny Sekstant. Z kolei w środę 15 września upamiętniony zostanie hm. Zbigniew „Baca” Żochowski – organizator trójmiejskich drużyn harcerskich, w których propagował żeglarstwo.

Z powodu pandemii COVID-19 podane daty mogą ulec zmianie. O szczegółach wszystkich uroczystości będziemy informowali w późniejszym terminie.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni i Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka i Bolesława Romanowskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ