< Powrót
21
maja 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
"Kurs na Horn" Bartosiewicz

Uczestnicy konkursu „Kurs na Horn” zwiedzili „Dar Pomorza”

Finaliści pierwszego etapu tegorocznej odsłony konkursu „Kurs na Horn” zwiedzili w poniedziałek 21 maja „Dar Pomorza” i wypłynęli w dwudniowy rejs po Zatoce Gdańskiej. W tym roku w konkursie uczestniczyło 4146 uczniów szkół z kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

W rejs po Zatoce wyruszyło ponad dwadzieścioro młodych ludzi z kujawsko-pomorskiego. Swoje pierwsze doświadczenia żeglarskie będą zdobywać na jachtach rekreacyjnych, ale zanim wejdą na pokłady mniejszych jednostek, zwiedzali „Dar Pomorza”. Powitał ich grotmaszt organizatora konkursu, Bractwa Kaphornowców, Cezary Bartosiewicz.

– Dziękuję wam za zainteresowanie polską historią morską – mówił kpt. Bartosiewicz. – Gratuluję wygranej w pierwszym etapie konkursu i rejsu, w który dziś wypłyniecie.

Dotarcia do finału pierwszego etapu pogratulował młodzieży także prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera.

– Cieszę się, że podjęliście wyzwanie, żeby uczestniczyć w tym przedsięwzięciu – mówił Tomasz Chamera. – To ważne, by być aktywnym fizycznie, niekoniecznie w mistrzostwach świata czy na igrzyskach. Można też żeglować dla przyjemności. Teraz zobaczycie, jak wyglądało żeglowanie na dużym żaglowcu, a potem będziecie mogli porównać je z doświadczeniem z rejsu na mniejszych jachtach, na który dziś wyruszycie. Życzę wam ciekawych wyzwań i inspiracji. Pamiętajcie o bezpieczeństwie w czasie rejsu.

Finaliści pierwszego etapu tegorocznej edycji konkursu będą walczyć o udział w finałach wojewódzkich.

– Po powrocie z rejsu uczniowie będą mieli za zadanie wykonać prace artystyczne, które oceni jury złożone z przedstawicieli Bractwa Kaphornowców – tłumaczy Cezary Bartosiewicz. – Forma prac jest dowolna, mogą to być na przykład grafiki, filmy lub inne formy ekspresji twórczej. Spośród autorów tych prac wyłonimy około 30 najlepszych, którzy wezmą udział w teście. Twórcy prac, którzy zdobędą największą liczbę punktów, w nagrodę popłyną w tygodniowy po Bałtyku i wezmą udział w finale krajowym, którego nagrodą jest miejsce w rejsie na Horn. Finał krajowy rozstrzygnięty zostanie we wrześniu, a rejs wokół Przylądka Horn na pokładzie „Selma Expeditions”, z udziałem zwycięzcy lub zwyciężczyni konkursu, odbędzie się w styczniu 2019 r.

Zwycięzca etapu krajowego konkursu „Kurs na Horn” będzie jeden. Wygrać nie będzie łatwo. Eliminacje konkursowe trwają od 2016 r. W pierwszej edycji wzięło udział 1829 uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych. Rok później było to już niemal 4 tysiące młodych ludzi, a w tym roku o Horn walczy ponad 4 tysiące.

Bractwo Kaphornowców

Powstało w 1974 r. i zrzesza żeglarzy, którzy dokonali największego wyczynu, jakim jest opłynięcie cieszącego się złą sławą, zwanego przylądkiem sztormów i burz, najbardziej na południe wysuniętego punktu kontynentu amerykańskiego. Pierwszym polskim żaglowcem, który opłynął Horn – w 1937 r. – był „Dar Pomorza”. Wyczyn ten powtórzył w 1973 r. kpt. Krzysztof Baranowski na jachcie „Polonez”.

Strona Bractwa

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ