< Powrót
7
grudnia 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak

Udany debiut symulatora żeglarskiego

Jedną z atrakcji niedawnego Święta Żeglarstwa w Kartuzach był symulator żeglarski skonstruowany przez inżynierów PoZŻ. Urządzenie cieszyło się ogromną popularnością wśród najmłodszych uczestników imprezy.

– Podczas treningu na tym symulatorze odczucia są bardzo podobne do tych, jakie ma się podczas treningu na łodzi – mówi Mateusz Weber, który jako jeden z pierwszych miał okazję żeglować.

Symulator, po raz pierwszy zaprezentowany publicznie, jest repliką standardowego kokpitu mieczowego jachtu. Urządzenie w pełni umożliwia żeglowanie wybranym typem jachtu, w zależności od założonych warunków atmosferycznych. Ster, szoty, miecz, płetwa sterowa i pasy balastowe, działają jak w rzeczywistości. Kontrola jakości i skuteczności żeglowania prowadzona jest w czasie rzeczywistym, na monitorze lub ekranie zewnętrznym.

– Głównym zadaniem tego symulatora jest nauka podstaw żeglowania, ale też umożliwienie treningu doświadczonym żeglarzom w każdych warunkach i o każdej porze, zwłaszcza zimą – mówi Jan Springer, jeden z konstruktorów urządzenia.

Symulator, jedyne tego rodzaju urządzenie w Polsce, ułatwia poznawanie zasad żeglowania przed zejściem na wodę, nauczanie i podnoszenie umiejętności żeglowania w wolnym od ryzyka środowisku, trenowanie umiejętności technicznych, taktycznych oraz strategicznych. Urządzenie pozwoli także na prowadzenie badań z zakresu biomechaniki, archiwizowanie danych oraz umożliwi badania porównawcze. Możliwe będzie też wykorzystanie go w medycznych procesach rehabilitacyjnych.

– To bardzo przydatne i użyteczne urządzenie – uważa nestor pomorskich trenerów Andrzej Lutomski. – Myślę, że będzie często wykorzystywane w pracy szkoleniowej. Dzięki takim prezentacjom, jak ta podczas święta w Kartuzach, konstruktorzy mogą wprowadzać kolejne innowacje i dostosowywać symulator tak, by jak najlepiej spełniał swoje zadania. Uważam, że warto pomyśleć na przykład o wprowadzeniu wkładek dostosowujących wnętrze kokpitu do specyfiki takich klas, jak O’pen Bic czy Optimist.

Urządzenie jest w fazie testowej, a zakończenie prac nad jego pełnym wdrożeniem przewidywane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku. Właścicielem symulatora jest Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ