< Powrót
10
grudnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Marcin Panaś
Mateusz Gigielewicz, Rasmus Maalinn i Jakub Kamiński na podium mistrzostw Europy juniorów w klasie DN.

Udany weekend polskich bojerowców

Juniorzy z medalami, a Karol Jabłoński z kolejnym zwycięstwem w tym sezonie – tak można podsumować weekend 9-10 grudnia w klasie DN.

Najważniejszą imprezą rozegraną w sobotę i niedzielę były mistrzostwa Europy juniorów w klasie DN i Ice-Opti, które zorganizowano na litewskim jeziorze Rakiewo, niedaleko miasta Szawle. Była to zaległa impreza, która pierwotnie planowana była na początek 2023 roku. W klasie DN wystartowało 20 zawodników, z których połowę stanowili Polacy. Nasi bojerowcy pokazali się na mistrzostwach z bardzo dobrej strony.

Drugie miejsce w zawodach zajął Mateusz Gigielewicz, trzecie Jakub Kamiński (obaj z Giżyckiej Grupy Regatowej), czwarte Gustaw Miciński (YKP Gdynia), a piąte Cezary Sternicki (Giżycka Grupa Regatowa). Wśród kobiet pierwsza – a jedenasta w klasyfikacji generalnej – była zaś Laura Banach (MKŻ Mikołajki/Giżycka Grupa Regatowa). W mistrzostwach zwyciężył Rasmus Maalinn z Estonii.

– Warunki były dosyć ciężkie, ponieważ było do 7 cm śniegu na lodzie, a siła wiatru wynosiła do 4 stopni w skali Beauforta – mówi Marcin Panaś, trener z Giżyckiej Grupy Regatowej. – Dodatkowo mieliśmy tylko 2-3 dni treningu, podczas gdy Estończycy trenują już od miesiąca. Jest to dla nas więc bardzo dobry prognostyk przed kolejnymi mistrzostwami Europy i świata.

W Ice-Optimist nasi zawodnicy nie startowali. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Aron Poolma, drugi był Remo Maripuu, a trzecia Miia Kubjas (wszyscy z Estonii).

Wyniki

W Finlandii zorganizowano z kolei Regaty Niepodległości, w których wystartowało 32 zawodników, w tym dwóch Polaków. Pierwsze miejsce w zawodach zajął Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski), wyprzedzając Joonasa Kiislera i Mihkela Koska z Estonii. Dla Jabłońskiego to kolejny sukces w tym sezonie – w dniach 17-19 listopada odniósł on podwójne zwycięstwo w Johnny Köhler Cup & All Saints Regatta w Finlandii, które inaugurowały sezon bojerowy w Europie. Maciej Żarnowski (UKS Navigo Sopot) uplasował się z kolei na siódmej lokacie.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ