< Powrót
11
października 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Pomorskiego Związku Żeglarskiego
Drapella
Andrzej Drapella.

Uhonorujmy Andrzeja Drapellę w Alei Żeglarstwa Polskiego

Był kapitanem kilku polskich żaglowców, regatowcem oraz wychowawcą wielu pokoleń marynarzy i żeglarzy. Andrzej Drapella zostanie upamiętniony w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Zapraszamy serdecznie.

Od 2012 roku w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni – powołanej do istnienia z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej – upamiętniani się najbardziej zasłużeni żeglarze. Wśród 28 tablic jest m.in. ta poświęcona pierwszej kobiecie, która samotnie opłynęła świat Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz, wybitnemu regatowcowi Zygfrydowi „Zydze” Perlickiemu oraz jednemu z ojców polskiego żeglarstwa Ottonowi Weilandowi. W sobotę odsłonięta zostanie kolejna tablica. Upamiętni ona Andrzeja Drapellę.

Urodzony 18 czerwca 1929 roku Andrzej Drapella był jednym z najdłużej pracujących ludzi morza – pływał na statkach, jachtach i żaglowcach na różnych stanowiskach przez ponad 60 lat, z czego przez blisko 50 lat jako kapitan. Był zatrudniony m.in. w Polskich Liniach Oceanicznych i Polsko-Chińskim Towarzystwie Okrętowym „Chipolbrok”. W latach 1987-1988 dowodził „Antonim Garnuszewskim” w XII Wyprawie Antarktycznej PAN, a w latach 1989-1990 „Józefem Chełmońskim” w dwóch, jedna po drugiej, podróżach dookoła świata.

Był również wielkim miłośnikiem żeglarstwa. W młodości często startował w regatach śródlądowych i morskich oraz latał na bojerach. Później pływał na żaglowcach. W latach 1983- 1984 brał udział w pierwszym rejsie Szkoły pod Żaglami na „Pogorii” jako przedstawiciel ministra żeglugi, a w latach 1990-1992 był kapitanem „Zawiszy Czarnego”. Dowodził również „Oceanią”, „Fryderykiem Chopinem” oraz „Kapitanem Borchardtem”. Andrzej Drapella zmarł 16 lipca 2017 roku. Więcej o jego życiu przeczytać można w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Uroczystość odsłonięcia tablicy odbędzie się w sobotę 14 października o godzinie 11 w Alei Żeglarstwa Polskiego – na falochronie południowym gdyńskiego basenu żeglarskiego. Ceremonię tradycyjnie uświetni występ Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny. Wezmą w niej udział również uczestnicy XV Zlotu jachtów z duszą Próchno i Rdza, którzy od piątku będą gościli w gdyńskiej marinie.

Organizatorem odsłonięcia tablicy Andrzeja Drapelli jest Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami są zaś Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Piotra Bigaja i Andrzeja Lutomskiego.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
3
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ