< Powrót
28
grudnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Facebook/WodniacyGarczyn
Garczyn

Pomorskie kluby: UKS Wodniacy Garczyn podsumowują rok 2018

Klub jest nieduży, ale ma dobrą markę i sukcesy, z których cieszą się młodzi żeglarze oraz ich trenerzy. O podsumowanie minionego roku poprosiliśmy Ryszarda Winnickiego, prezesa Uczniowskiego Klubu Sportowego Wodniacy Garczyn.

– Czy Wodniacy mogą pochwalić się jakimiś sportowymi sukcesami osiągniętymi w mijającym roku?

– Owszem, mamy kilka osiągnięć, ale na wstępie muszę zastrzec, że w naszym klubie sport traktujemy raczej amatorsko. To, na czym nam najbardziej zależy, to popularyzacja żeglarstwa. Nie mamy zbyt dużych środków, więc siłą rzeczy nie angażujemy ich wiele i nastawiamy się na działania prozdrowotne, popularyzatorskie. O tym, że udaje się nam zaszczepić w młodych ludziach żeglarskiego bakcyla świadczy fakt, że wśród naszych wolontariuszy i kadry trenerskiej sporą część stanowią wychowankowie klubu.

– No i jak spisali się trenerzy i zawodnicy?

– Klub UKS Wodniacy Garczyn odniósł spory sukces zajmując drugie miejsce w konkurencjach młodzieżowych w tegorocznym Żeglarskim Pucharze Kaszub. To impreza wręcz stworzona dla takich klubów, jak nasz. Nasi zawodnicy i zawodniczki zdobyli w sumie kilkanaście medali w konkurencjach indywidualnych. W ubiegłym roku w ŻPK nasi Optimiściarze z grupy 0 osiągnęli dobre wyniki, a w tegorocznej edycji powtórzyli sukcesy już w grupie UKS. Olivier Grabow zajął druga lokatę wśród chłopców, a Agata Marcinkowska zwyciężyła wśród dziewcząt. Poza tym, od dwóch lat w Pucharze dobrze spisują się nasze zawodniczki pływające na Cadetach. Ta klasa to nasze oczko w głowie, bo stwarza szanse dalszego rozwoju i uprawiania sportu tym zawodnikom, którzy wyrośli już z Optimistów, a na klasy olimpijskie się nie przesiądą, bo w Garczynie nie mają takich możliwości. I tak Olga Szarmach i Aleksandra Norkowska po raz drugi wywalczyły złoto, a w pierwszej piątce pucharowej klasyfikacji znalazły się trzy nasze załogi. Na marginesie dodam, że poza sekcją żeglarską mamy jeszcze sekcję pływania w płetwach i w tej konkurencji nasi zawodnicy także odnosili sukcesy w pucharze Polski i sięgali po rekordy życiowe.

– Na czym polega ta mniej wyczynowa, popularyzatorska działalność klubu?

– Współpracujemy z Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie, które udostępnia nam przystań. Możemy tam przechowywać swój sprzęt i prowadzić zajęcia żeglarskie dla dzieci. Latem organizujemy półkolonie cieszące się ogromną popularnością. W tym roku, w sześciu turnusach uczestniczyło około 70 dzieciaków. To dobra okazja, by nasi wolontariusze przyglądali się małym żeglarzom i „wyławiali” te najbardziej utalentowane do sekcji żeglarskiej.

– Co jeszcze ciekawego wydarzyło się w klubowym życiu w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

– Nasze cztery wychowanki wzięły udział w Rejsie Niepodległości na „Darze Młodzieży”. Przebiły się przez silną konkurencję i znalazły się w gronie 400 zwycięzców konkursu, którzy zakwalifikowali się do tej morskiej przygody życia. Dla nas to powód do dumy, bo mieliśmy swoją reprezentację w tym historycznym rejsie. Jedna z dziewcząt płynęła na etapie do Cape Town, a trzy kolejne z Cape Town do Singapuru.

– A jakie macie plany na przyszły rok?

– Przyszły rok będzie stał pod znakiem sporego wyzwania, bo poza tradycyjnym udziałem w Żeglarskim Pucharze Kaszub, chcemy wystawić reprezentację na mistrzostwach świata klasy Cadet, które odbędą się w Krynicy Morskiej. Mamy cztery łódki spełniające wymagania klasowe, będziemy intensywnie trenować no i zobaczymy, jaki efekt uda się osiągnąć naszym zawodniczkom. Tak czy inaczej, trzymajcie kciuki za naszą ekipę.

Strona klubu

Klub na Facebooku

Przystań Uczniowskiego Klubu Sportowego Wodniacy Garczyn
Lokalizacja: Garczyn 1, skr. poczt. 50, 83-400 Kościerzyna
Telefon: 601-598-811
E-mail: wodniacygarczyn@gmail.com

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ