< Powrót
14
października 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
UKS Wodniacy Garczyn
Garczyn

UKS Wodniacy Garczyn – sukces w czasach pandemii

Zwyciężyli w klasyfikacji grupowej VI Żeglarskiego Pucharu Kaszub i mimo rezygnacji z półkolonii i obozów żeglarskich potrafili przyciągnąć na zajęcia sporą grupę potencjalnych regatowców. Wbrew problemom i ograniczeniom związanym z pandemią UKS Wodniacy Garczyn uważają mijający sezon za bardzo udany.

– Najważniejszy tegoroczny sukces to oczywiście klubowa wygrana w Żeglarskim Pucharze Kaszub – uważa Ryszard Winnicki, komandor klubu. – Zajmujemy się popularyzacją żeglarstwa i regat, a to zwycięstwo pokazuje, że z powodzeniem realizujemy naszą misję. Udana rywalizacja najmłodszych żeglarzy, oparta na prostych zasadach, to jest coś, co sprawia nam ogromną satysfakcję. Cieszymy się tym bardziej, że jesteśmy współtwórcami ŻPK, który na przestrzeni kilku lat przerodził się w fantastyczną imprezę.

Po wprowadzeniu w marcu lockdownu, nie tylko organizacja tegorocznego ŻPK stała pod znakiem zapytania. Nie było jasne, czy będzie możliwość organizowania nie tylko regat, ale i treningów. Z czasem jednak obostrzenia złagodzono, a żeglarze wrócili ma wodę.

– Rozpoczęliśmy treningi żeglarskie 4 maja – mówi komandor Winnicki. – A sekcja pływacka wróciła na zajęcia kiedy tylko otwarto baseny. Poza Pucharem Wójta Gminy Kościerzyna, zorganizowaliśmy też po raz pierwszy regaty klasy Cadet w ramach Pucharu Polski. Sekcja Cadet prężnie funkcjonuje, choć pewnym problemem jest brak nowych zawodniczek. W tej klasie pływa się w Polsce do 17 roku życia i brakuje nam młodszych żeglarek. W odróżnieniu od Cadetów, nie narzekamy na brak zainteresowania grupą 0 klasy Optimist, która startuje w ramach ŻPK. W tym roku przybyło nam 10 najmłodszych żeglarzy, którzy zastąpili tych starszych. To właśnie ci najmłodsi zrobili nam tak świetne wyniki w klasyfikacji klubowej. Osiągali zresztą bardzo dobre wyniki indywidualne.

Klub nie organizował w tym roku żadnych rekreacyjnych form wypoczynku w okresie wakacyjnym. Być może dlatego większym niż zazwyczaj zainteresowaniem cieszyła się sekcja regatowa. Na przeprowadzenie naborów nalegali zarówno rodzice, jak i potencjalni kandydaci i kandydatki na żeglarskich mistrzów.

– Mogę też pochwalić się pozyskaniem do współpracy dwóch znakomitych trenerów – mówi komandor Winnicki. – W klasie Optimist to młody, obiecujący i osiągający dobre wyniki Paweł Dorawa, a w klasie Cadet laureat Kryształowego Żagla dla pomorskiego żeglarskiego trenera roku 2016, Grzegorz Formela. Liczymy, że współpraca zaowocuje kolejnymi sukcesami naszych podopiecznych. Do tego, mimo pandemii, pozyskaliśmy rekordowe dofinansowanie od instytucji wspomagających naszą działalność, takich jak samorządy czy Ministerstwo Sportu. Podsumowując, ten sezon uznajemy za bardzo udany.

Nasz rozmówca uważa, że wprawdzie szczęście klubowi sprzyja, ale szczęściu trzeba też pomagać. Dlatego od początku pandemii w klubie obowiązywał obowiązek ścisłego przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego, jak choćby zachowanie dystansu społecznego. Dzięki temu klub uniknął problemów związanych z koronawirusem.

– A teraz myślimy już o przyszłorocznym sezonie – mówi komandor Winnicki. – Dlatego zapraszam wszystkich członków klubu na walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które odbędzie się 16 października o godzinie 18. Mamy o czym rozmawiać i co planować. Chciałbym aby w tej dyskusji uczestniczyło nas jak najwięcej.

Strona Uczniowskiego Klubu Sportowego Wodniacy Garczyn

Pełna klasyfikacja indywidualna i klubowa VI ZPK

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ