
Urząd Żeglugi Śródlądowej tłumaczy się z braku przepisów
Od czterech lat Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy nie wydaje zarządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków na akwenach jemu podlegających. Dlaczego? – pyta jeden z naszych czytelników. Sprawa jest poważna, więc w jego imieniu zadaliśmy je dyrektorowi Urzędu.
Problem braku przepisów na obszarze działania Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy dotyczy sporej części Polski w tym akwenów ważnych z punktu widzenia żeglarzy m. in. Wielkich Jezior Mazurskich i Pętli Żuławskiej. Chodzi o zarządzenie dyrektora tej instytucji w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków, które reguluje m.in. kwestię maksymalnej dozwolonej prędkości jednostek na śródlądowych drogach wodnych. 1 października 2019 przestały obowiązywać wcześniejsze przepisy, a dyrektor bydgoskiego urzędu – w przeciwieństwie do dyrektorów ze Szczecina i Wrocławia – do dzisiaj nie wydał nowych.
W związku z tym do dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Adama Szumlasa zwróciliśmy się z następującymi pytaniami:
- Dlaczego, choć obowiązujące przepisy utraciły moc z dniem 1 października 2019 roku, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy nie wydał dotąd nowego zarządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków?
- Z jakiego powodu dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy nie wydał jeszcze zarządzenia, podczas gdy dyrektor UŻŚ w Szczecinie wydał je 18 lutego 2020 roku, a dyrektor UŻŚ we Wrocławiu 26 maja 2021 roku? Czy istnieje przyczyna, dla której termin stworzenia i wydania tego dokumentu jest zróżnicowany w zależności od Urzędu i obszaru jego właściwości terytorialnej?
- Na jakim etapie są prace nad zarządzeniem? Jakie czynności jeszcze muszą zostać wykonane przez jego wydaniem?
- Jaki jest szacowany termin wydania zarządzenia?
- Brak zarządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków powoduje – na nieoznakowanej części dróg wodnych – m.in. brak ustalenia maksymalnej prędkości jednostek. Może mieć to wpływ na bezpieczeństwo żeglugi. Czy Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy ma informacje o zdarzeniach niepożądanych na podlegających sobie drogach wodnych wynikających z braku wydania zarządzenia?
- Czy środowiska żeglarskie, motorowodne czy wodniackie, bądź też osoby indywidualne, zgłaszały potrzebę wydania zarządzenia lub problemy wynikające z jego braku, w okresie pomiędzy 1 października 2019 a dniem dzisiejszym?
Na nasze pytania otrzymaliśmy od dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy szczegółową i obszerną odpowiedź. W przesłanym piśmie wyjaśnia przyczyny opóźnienia w wydaniu zarządzenia, stan przygotowań oraz możliwą datę publikacji zarządzenia. Można je przeczytać TUTAJ.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ