< Powrót
8
maja 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Leopold Naskręt
turystyki wodnej żeglugi
Pętla Żuławska jest akwenem podlegającym pod Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy.

Urząd Żeglugi Śródlądowej tłumaczy się z braku przepisów

Od czterech lat Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy nie wydaje zarządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków na akwenach jemu podlegających. Dlaczego? – pyta jeden z naszych czytelników. Sprawa jest poważna, więc w jego imieniu zadaliśmy je dyrektorowi Urzędu.

Problem braku przepisów na obszarze działania Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy dotyczy sporej części Polski w tym akwenów ważnych z punktu widzenia żeglarzy m. in. Wielkich Jezior Mazurskich i Pętli Żuławskiej. Chodzi o zarządzenie dyrektora tej instytucji w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków, które reguluje m.in. kwestię maksymalnej dozwolonej prędkości jednostek na śródlądowych drogach wodnych. 1 października 2019 przestały obowiązywać wcześniejsze przepisy, a dyrektor bydgoskiego urzędu – w przeciwieństwie do dyrektorów ze Szczecina i Wrocławia – do dzisiaj nie wydał nowych.

W związku z tym do dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Adama Szumlasa zwróciliśmy się z następującymi pytaniami:

  1. Dlaczego, choć obowiązujące przepisy utraciły moc z dniem 1 października 2019 roku, dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy nie wydał dotąd nowego zarządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków?
  2. Z jakiego powodu dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy nie wydał jeszcze zarządzenia, podczas gdy dyrektor UŻŚ w Szczecinie wydał je 18 lutego 2020 roku, a dyrektor UŻŚ we Wrocławiu 26 maja 2021 roku? Czy istnieje przyczyna, dla której termin stworzenia i wydania tego dokumentu jest zróżnicowany w zależności od Urzędu i obszaru jego właściwości terytorialnej?
  3. Na jakim etapie są prace nad zarządzeniem? Jakie czynności jeszcze muszą zostać wykonane przez jego wydaniem?
  4. Jaki jest szacowany termin wydania zarządzenia?
  5. Brak zarządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa ruchu i postoju statków powoduje – na nieoznakowanej części dróg wodnych – m.in. brak ustalenia maksymalnej prędkości jednostek. Może mieć to wpływ na bezpieczeństwo żeglugi. Czy Urząd Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy ma informacje o zdarzeniach niepożądanych na podlegających sobie drogach wodnych wynikających z braku wydania zarządzenia?
  6. Czy środowiska żeglarskie, motorowodne czy wodniackie, bądź też osoby indywidualne, zgłaszały potrzebę wydania zarządzenia lub problemy wynikające z jego braku, w okresie pomiędzy 1 października 2019 a dniem dzisiejszym?

Na nasze pytania otrzymaliśmy od dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy szczegółową i obszerną odpowiedź. W przesłanym piśmie wyjaśnia przyczyny opóźnienia w wydaniu zarządzenia, stan przygotowań oraz możliwą datę publikacji zarządzenia. Można je przeczytać TUTAJ.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ