< Powrót
8
sierpnia 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Anna Wiśniowska/Photos from my world
Ustka Charlotta Sailing Days 2022
Zmagania Latających Holendrów podczas Ustka Charlotta Sailing Days 2022.

Ustka Charlotta Sailing Days 2022 zakończone

W niedzielę 7 sierpnia dobiegły końca Ustka Charlotta Sailing Days 2022. Ostatniego dnia regat poznaliśmy nowych mistrzów Polski w klasie Flying Dutchman. W weekend o punkty w Pucharze Polski walczyły też 505-tki, katamarany Hobie Cat i TopCat oraz łódki Open Skiff i Snipe.

W zakończonych w niedzielę regatach wzięło udział kilkadziesiąt załóg ścigających się na kilku trasach i przy zróżnicowanych warunkach. Po upalnym piątku, ze słabnącym wiatrem przyszła sobota z dużą falą i porywami z północnego zachodu, co przełożyło się na zawieszenie startów. Niedziela przywitała jednak żeglarzy perfekcyjny warunkami, w których rozegrano cztery wyścigi. Zmienna aura nie przeszkodziła wyłonić mistrza Polski w klasie Flying Dutchman. Tytuł wywalczyła załoga Tomasz Jankowiak, Piotr Cieśla (WKŻ Wolsztyn). Zwycięstwo w regatach Latających Holendrów należało jednak do Rolfa Alberta i Axela Prieganna (SGJ, SSVEP), którzy do Ustki przyjechali z Niemiec.

Wyścigi w klasie 505 rozegrane w ramach Pucharu Polski wygrał Jan Sibilski i Andrzej Borowiak (ŻMKS Poznań i ŻLKS Poznań), a na katamaranach Hobie Cat 14 najlepszy okazał się Paweł Janusz „Gutek” (Prosport). Na dwuosobowych Hobie Cat 16 najlepiej pływała załoga Tomasz Mostowski i Marta Mostowska (PHCA i Sail&Ski). W Open Skiffach zwyciężyła Joanna Roman (AZS AWFIS Gdańsk), w klasie Europa Michał Sitko (Yacht Klub Polski Kraków), a na łódkach Snipe Krzysztof Kluza i Anna Kluza (ŻLKS). Na katamaranach TopCat najlepsi był Piotr Liszek i Marcin Janiec (JKO).

Ustka Charlotta Sailing Days 2022

Fot. Anna Wiśniowska/Photos from my world

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej odsłony Ustka Charlotta Sailing Days wyłoniono również morskiego żeglarskiego mistrza Polski w formule ORC. Tytuł ten w regatach, które odbyły się między 30 lipca a 2 sierpnia, obroniła załoga jachtu „Konsal” ze skipperem Ryszardem Drzymalskim. Nie było łatwo, bo na lidera konkurenci naciskali już pierwszego dnia podczas długodystansowego, wielogodzinnego rejsu na trasie Ustka-Łeba-Ustka.

– Ustka Charlotta Sailing Days pod wieloma względami są regatami wyjątkowymi – podsumowuje Bohdan Góralski, sędzia główny ostatniej części regat. – Skupiają zawodników, którzy nie ścigają się w klasach olimpijskich, ale żeglują przede wszystkim dla przyjemności. Fajnie, że tak dużo ludzi chce na nie przyjeżdżać. Ustka jako gościnne miejsce, ze świetnym akwenem i znakomitą infrastrukturą na pewno do tego zachęca.

Sponsorem głównym Ustka Charlotta Sailing Days 2022 jest PGE Baltica. Regaty zorganizowało miasto Ustka, Dolina Charlotty Resort & SPA oraz Klub Żeglarski Pro Sport.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ