< Powrót
14
marca 2016
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Piotr Lisowski
I miejsce - „Ostatnia wachta sezonu”.

V edycja Pantaenius Jacht Foto rozstrzygnięta

Znamy zwycięzców konkursu fotograficznego Pantaenius Jacht Foto. Laureatów jak co roku ogłoszono na scenie głównej targów „Wiatr i Woda” w Warszawie. Tym razem nagroda główna trafiła do Piotra Lisowskiego za zdjęcie „Ostatnia wachta sezonu”.

Do V edycji konkursu zgłoszono ponad 300 zdjęć. Do finału przeszło 31 fotografii, spośród których jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych. Laureatów wybierali podobnie jak w roku ubiegłym: kpt. Maciej Biechowski, założyciel szkoły żeglarstwa Akademia Jachtingu i redaktor naczelny magazynu Jachting, Krzysztof Olejnik, założyciel i redaktor naczelny magazynu „Wiatr”, żeglarz z zamiłowania, z zawodu – dziennikarz, Marta Bryk, koordynator projektu Targów Sportów Wodnych i Rekreacji „Wiatr i Woda” oraz trzech zawodowych fotografów związanych z żeglarstwem – Robert Hajduk, Bartosz Modelski i Marek Wilczek.

Pierwsze miejsce i nagrodę główną, zegarek sportowy Nautica ufundowany przez firmę Zibi SA, oficjalnego dystrybutora marki, otrzymał Piotr Lisowski za pracę „Ostatnia wachta sezonu”.

– Zdjęcie zrobiłem pod koniec listopada podczas wieczornego spaceru – powiedział zwycięzca. – To nasz lokalny, niewielki akwen w Radymnie. Łódki udało mi się uchwycić niemal w ostatnim momencie przed zabraniem ich na zimowanie, bo kilka dni później było tam już pusto.

Do Piotra Lisowskiego trafiła też nagrodas pecjalna w kategorii motorowodnej, kurs motorowodny od Akademii Jachtingu, za drugą zgłoszoną przez niego pracę: „Nawigacja do gwiazd”.

– Ten kadr zrobiłem w zupełnie innej części Europy, podczas wizyty studyjnej na południu Norwegii – dodał, nie ukrywając radości, podwójny laureat. – Był to plener fotograficzny nad malowniczym jeziorem nieopodal wioski Vrådal.

Na drugim miejscu uplasował się Krzysztof Łuczak za zdjęcie „Na Śniardwach”. Autor z zamiłowania jest fotografem żeglarzem. Żegluje od najmłodszych lat, a fotografia zrobiona Zenitem pod koniec lat 70., jest jedną z pamiątek z rejsu szkoleniowego na jachcie typu kecz. Był to prototyp jachtu zaprojektowany przez Norberta Patalasa i zbudowany w ZSZ w Hajnówce. Z tejże szkoły była też cała załoga. II nagrodą był zestaw ufundowany przez Delphia Foundation, m.in. kamizelka Henri Lloyd i torby Code Zero, wszystko ze specjalnej kolekcji Delphia Yachts.

Trzecie miejsce wywalczył Paweł Uszacki fotografią „Czekając na rejs…”, na której zamknął w obiektywie pożegnanie „Sedova”, majestatycznej dumy rosyjskiej floty żaglowców, w gdyńskim porcie tuż przed paradą żaglowców. Jak powiedział nam autor, jest to jego zdaniem jeden z najpiękniejszych szkoleniowców na świecie, który dla wielu stał się inspiracją marzeń o morskiej przygodzie. Laureat otrzymał wiatromierz Vaavud Sleipnir 2.0 ufundowany przez firmę Vaavud – iWiatromierz.pl, wyłącznego dystrybutora tych urządzeń w Polsce.

W tym roku po raz kolejny przyznane zostały nagrody specjalne. Obok wyróżnienia dla motorowodniaków, nagrodzone zostały prace w kategoriach regatowej i morskiej. Andrzej Radomski za „Żeglarskie Mistrzostwa Polski – Laser Radial” otrzymał nagrodę specjalną w kategorii „Najlepsze zdjęcie regatowe”, czyli zestaw wiatromierz Vaavud 1.0 Mjolnir od firmy Vaavud – iWiatromierze.pl i książkę Billa Gladstone’a „Performance Racing: Tactics” od firmy North Sails. Natomiast nagroda specjalna w kategorii morskiej od Pomorskiego Związku Żeglarskiego, kamizelka pneumatyczna firmy MARINEPOOL, trafiła do Pawła Banaszczyka za „Lewy foka szot luz…”:

– Zdjęcie zostało zrobione we wrześniu ubiegłego roku w drodze z Bornholmu do Kołobrzegu – wspominał nagrodzony. – Droga z przygodami, bo przy ok. 6 stopniach Beauforta, mocnych przechyłach, z powodu usterki wielokrotnie przecierał i urywał nam się szot. Jeden z tych momentów uchwyciłem na zdjęciu.

Po raz kolejny również publiczność miała szansę na wybór najlepszej pracy. Głosowanie odbywało się na stronie internetowej konkursu www.jachtfoto.pl. Nagrodę publiczności, worek żeglarski marki Code Zero, otrzymał Marcel Szpieg.

Zwycięskie fotografie zobaczyć można również na stronie konkursowej www.jachtfoto.pl, a na profilu Jacht Foto na Facebooku dostępna jest galeria wszystkich finalistów konkursu. 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ