V Regaty Stepnica z kpt. Robertem Hilgendorfem
Kolejne, piąte Regaty Stepnica rozegrano na Zalewie Szczecińskim w sobotę, 9 lipca. A nowo zbudowanej tam przystani żeglarskiej nadano imię kapitana Roberta Hilgendorfa.
Ten znakomity żeglarz, kapitan wielkich żaglowców frachtowych, urodził się 31 lipca 1852 roku w miejscowości Schiebenhorst (Świbno) w pobliżu Stepnicy. Od wczesnego dzieciństwa nabrzeże portowe w pobliżu ujścia rzeki Gowiennicy i pokład łodzi ojca były dla niego najważniejszymi miejscami na ziemi. Już jako dziecko Robert wypływał z ojcem w pierwsze rejsy po Odrze i Zalewie Szczecińskim, i w naturalny sposób uczył się żeglarskiego rzemiosła.
W wieku 12 lat mógł obejmować wachtę i samodzielnie sterować. Dojrzewały w nim marzenia o dalekich podróżach. Mając lat 15 opuścił rodzinne strony, by zdobywając kolejne szczeble żeglarskiej profesji w wieku 29 lat zostać kapitanem u hamburskiego armatora Ferdynanda Laeisza. W czasie ponad dwudziestoletniej służby dowodził dziewięcioma żaglowcami tzw. Flying P-Liners, łącznie z największym w tym czasie na świecie pięciomasztowym barkiem ,,Potosi”. To na tej jednostce zakończył zawodową karierę jako jeden z najwybitniejszych kapitanów epoki wielkich żaglowców frachtowych przełomu XIX i XX wieku.
Robert Hilgendorf jest także jednym ze współtwórców podwalin współczesnej meteorologii. W latach 1883-1898 zebrał i przekazał Obserwatorium Morskiemu w Hamburgu 16 500 obserwacji meteorologicznych.
Obsługiwał linię wiodącą z Europy do portów Chile i do dziś pozostaje absolutnym rekordzistą świata w liczbie przejść wokół Przylądka Horn pod żaglami – łącznie 66 razy! Wyczyn ten w środowisku żeglarzy budził i budzi do dziś najwyższy szacunek. Mówiono o nim „mądry, dumny i energiczny Kapitan. Człowiek starej daty, otwarty na nowe. Wielki charyzmatyk”. Ze względu na swoje osiągnięcia i żeglarski kunszt zyskał wśród sobie współczesnych przydomek „Diabeł z Hamburga”. Rodzinne, stepnickie strony na zawsze pozostały bliskie jego sercu.
W V Regatach Stepnica wystartowały 32 jachty z 97 żeglarzami. 10 w grupie z pomiarem ORC, 4 z pomiarem KWR oraz 18 w dwóch grupach Open, bez pomiarów. Pogoda pomogła żeglarzom w szybkim przeprowadzeniu wyścigów, wiało z zachodu z siłą 4 do 5 stopni w skali Beauforta.
W poszczególnych grupach zwyciężyli:
ORC:
1. „Bluefin II” z kpt. Krzysztofem Krygierem (Marina Club)
2. „Lisica” z kpt. Adamem Lisieckim (JK AZS Szczecin)
3. „Bryza 33” z kpt. Jackiem Romanowskim (MKŻ Bryza Goleniów)
KWR:
1. „Asso” z kpt. Markiem Lewensteinem (JK AZS Szczecin)
2. „Accu” z kpt. Piotrem Sosnowskim
3. „Truxa” z kpt. Sławomirem Turniakiem (LOK Stepnica)
Open I:
1. „Sharki” z kpt. Cezarym Wolskim (YKP Szczecin)
2. „Romantica” z kpt. Mirosławem Rzechułą (JK AZS Szczecin)
3. „Mascalero” z kpt. Radosławem Okińskim (JK Cztery Wiatry Świnoujście)
Open II:
1. „Buena” z kpt. Władysławem Chmielewskim (Centrum Żeglarskie Szczecin)
2. „Res Navalis” z kpt. Markiem Krzysztoszkiem (MKŻ Bryza Goleniów)
3. „Chinooks” z kpt. Ryszardem Hajdamowiczem (JK AZS Szczecin)
Wyniki: ORC KWR Open I Open II