< Powrót
9
maja 2019
Tekst:
lwn
Zdjęcie:
Joanna Kierul-Cieślak
Konferencja

V Słupska Konferencja Marynistyczna z nagrodami i pod znakiem jubileuszu

„Edukacja morska  w regionie” to hasło pierwszej części V Słupskiej Konferencji Marynistycznej, która w środę 8 maja odbyła się w siedzibie słupskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Część druga miała charakter jubileuszowy, związany ze stuleciem LMiR oraz obchodami Roku Ligi Morskiej i Rzecznej.

Konferencję zorganizowali wspólnie przedstawiciele Ligi oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

Oficjalnego otwarcia konferencji, powitania uczestników i gości dokonali dyrektor ODN Bożena Żuk i prezes słupskiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej Jan Wild. Wśród obecnych na uroczystości nie zabrakło Józefa Sarnowskiego – członka Zarządu Województwa Pomorskiego, Adama Krawca – dyrektora Departamentu Oświaty i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, kpt. ż.w. Włodzimierza Kotuniaka – dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku, Marka Golińskiego – zastępcy prezydenta miasta Słupska, Pawła Lisieckiego – starosty słupskiego.

W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach i placówkach województwa pomorskiego wystartował Pomorski Program Edukacji Morskiej. O jego założeniach i realizacji mówiła z kolei Iwona Poźniak – koordynator Programu w ODN w Słupsku.

Podczas konferencji został także podsumowany IV Pomorski Konkurs o Tytuł Mistrza Nawigacji.  Kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – przewodniczący jury (w skład którego wchodzili kpt. j. Leopold Naskręt – przedstawiciel Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Mirosław Lamkowski – Szkoła Żeglarstwa Magola i Iwona Poźniak sekretarz) odczytał postanowienie jury.

Laureatki
I miejsce i Tytuł Mistrza Nawigacji zdobyła Joanna Lisiak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Ustce, opiekun – Beata Zduniak,
II miejsce: Julia Nakoneczna – Szkoła Podstawowa w Kobylnicy, opiekun – Joanna Ploch,
III miejsce: Aleksandra Ossowska – Szkoła Podstawowa w Kobylnicy, opiekun – Ewa Matczak.

Wyróżnieni
Stanisław Chilecki – Szkoła Podstawowa Nr 2 W Ustce, opiekun – Beata Zduniak,
Dominika Krasucka – Szkoła Podstawowa Nr W Ustce, opiekun – Beata Zduniak,
Dawid Filas – Szkoła Podstawowa Nr W Ustce, opiekun – Beata Zduniak,
Helen Aslan – Szkoła Podstawowa Nr W Ustce, opiekun – Beata Zduniak,
Radosław Bieniek – Szkoła Podstawowa W Zaleskich, opiekun – Magdalena Szałek,
Antoni Buraczewski – Szkoła Podstawowa W Kobylnicy,  opiekun – Ewa Matczak,
Milena Noga – Zespół Szkolno-Przedszkolny W Słupsku, opiekun Anna Wolikowska,
Marta Suliga – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słupsku, opiekun Anna Wolikowska.
Laureaci otrzymali pamiątkowe nagrody  i wraz z  opiekunami, okolicznościowe dyplomy.

Pomorski Związek Żeglarski, współpracując z Fundacją Aktywni i Zdrowi i Fundacją Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego, ufundował wszystkim  finalistom drugiego etapu konkursu i ich opiekunom rejs – niespodziankę. Są to całodzienne rejsy organizowane po Zatoce Gdańskiej z zawinięciem do portu w Helu, Sopocie lub Gdańsku, realizowane w kilkuosobowych załogach od 9 do 29 maja br., na jachcie „Por Favor”.

Vouchery, upoważniające do udziału w rejsie, 57 uczniom i ich 20 opiekunom, wręczył w imieniu prezesa PoZŻ Bogusława Witkowskiego  kpt. Leopold Naskręt.

W trakcie konferencji nie zabrakło elementów marynistycznych o charakterze artystycznym.  Na scenie wystąpili tegoroczni  laureaci Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba” i Pomorskiego Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Marina” Karolina Leszczyńska ze SP w Kobylnicy i Zespół  „Kwartecik” ze SP nr 10 w Słupsku.

W dalszej części konferencji, w asyście pocztów  sztandarowych Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej, SP im. Ludzi Morza w Objeździe, Urzędu Morskiego  w Słupsku i SP nr 9 im. kmdra Stanisława Hryniewieckiego w Słupsku, odbyło się wręczenie odznaczeń i medali stulecia LMiR.

Prezentację działań Ligi Morskiej i Rzecznej w subregionie słupskim, w roku jubileuszowym LMiR, przedstawił prezes Jan Wild.

Konferencji towarzyszył moment historyczny. Po raz pierwszy wręczono Nagrodę Starosty Słupskiego, za działania na rzecz Morskiego Powiatu Słupskiego. Laureatem został Marek Czaban, trener Centrum Sportów Wodnych „Opty” w Ustce. Nagrodę wręczył starosta Paweł Lisowski.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ