< Powrót
17
czerwca 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle
Świętojańska
Żeglarska Parada Świętojańska popłynie po raz piąty.

V Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę!

Załogi ponad 60 jednostek wpisały się już na listę uczestników tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w sobotę 19 czerwca. Tym razem jachty i żaglowce przepłyną z Gdyni do Gdańska. Natomiast mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.

Parada wyruszy z wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia, a jej pierwszym głośnym i dobrze widocznym akcentem będzie koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z pokładu harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”. Okazją do występu będzie 60. rocznica podniesienia bandery na żaglowcu.

– Koncertu będzie można wysłuchać z gdyńskiej plaży miejskiej i Bulwaru Nadmorskiego między 11.30 a 12.30 – informuje Jerzy Jałoszewski, koordynator Parady. – Statek podpłynie na odległość około dwustu metrów od brzegu.

Plaża i Bulwar to w Gdyni główne miejsca, z których będzie można obserwować Paradę. Dobrymi punktami widokowymi będą również mola w Orłowie i Sopocie. Żeglarską Paradę Świętojańską będzie też można oglądać w serwisie Youtube za pośrednictwem kamery umieszczonej na maszcie „Daru Młodzieży”.

Wprawdzie tegoroczna Parada Świętojańska zakończy się na wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie, ale jej uczestnicy dotrą aż do Gdańska. Tam publiczność będzie mogła podziwiać jachty i żaglowce płynące Motławą w kierunku centrum miasta. Na wysokości Żurawia jachty zaczną zawracać do cumowania. Wydarzenie zakończy impreza integracyjna uczestników Parady na poszczególnych jachtach.

Chęć udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej wyraziły już załogi m.in.: „Daru Młodzieży”, „Pogorii”, „Zawiszy Czarnego” i „Generała Zaruskiego” oraz jachtów „Antica”, „Lady Dana 44” i „Legia”. Wśród jednostek płynących w Paradzie będzie również tradycyjna łódź kaszubska pomeranka wystawiona przez burmistrza Jastarni Tyberiusza Narkowicza. Wzdłuż Parady popłynie jacht „I love Poland”.

– „I love Poland” pod pełnymi żaglami zaprezentuje swoje możliwości, przede wszystkim pokaże jaki jest szybki – mówi Jerzy Jałoszewski.

Lista zgłoszeń wciąż jest otwarta. Można pisać do koordynatora imprezy na adres: jerzy.jaloszewski@dalmor.pl.

Paradzie będą towarzyszyły wydarzenia na lądzie i wodzie. Wśród nich druga edycja Regat o Puchar Jana. Tym razem zmagania będą miały nową formułę. Rozegrany zostanie jeden długi wyścig wzdłuż Klifu Orłowskiego, z ominięciem znaku górnego i powrotem w miejsce startu. Regaty będą rozgrywane na jachtach klasy 2020 typu Regular, z możliwością użycia dodatkowego spinakera (symetryczny/asymetryczny). Koszt udziału w regatach: 50 zł od załogi. Organizatorami wydarzenia są Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020 i Fundacja Aktywnie i Zdrowo.

Jeśli ktoś chciałby stanąć oko w oko z piratem, to w czasie trwania Parady będzie miał ku temu okazję, choć nie na morzu, a na lądzie. Wszyscy gotowi na takie spotkanie, zwłaszcza najmłodsi, powinni go wypatrywać w rejonie Bulwaru Nadmorskiego.

Żeglarska Parada Świętojańska jest jednym z elementów rozpoczynającego się w sobotę 19 czerwca Święta Morza. Wystartuje po raz piaty. Pierwsze trzy edycje odbyły się w nocy. W ub. roku wydarzenie zostało – ze względu na pandemię koronawirusa – przeniesione na porę dzienną. I okazało się to strzałem w dziesiątkę. Paradę obejrzały z brzegu tłumy widzów. Wzięło w niej udział ponad sto jachtów i żaglowców.

Więcej informacji dotyczących Żeglarskiej Parady Świętojańskiej znajdzie się w jutrzejszej wkładce do „Dziennika Bałtyckiego”.

Organizatorami V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w ramach Święta Morza w Gdyni, są: Pomorski Związek Żeglarski, Jerzy Jałoszewski – gł. koordynator parady, Marek Lenard – gdański koordynator oraz Artur Pierzyński – komandor parady. Partnerzy V ŻPŚ to Miasto Gdynia, Miasto Gdańsk, Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Dalmor Property Management. Patronatem medialnym objął wydarzenie zeglarski.info.

Wszystkie szczegóły dotyczące Parady znaleźć można na stronie: zeglarskaparadaswietojanska.pl.

Regulamin Parady

V Żeglarska Parada Świętojańska – szczegółowy program
11.00-12.00 – Formowanie Parady od wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia
11.30-12.30 – Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny (z pokładu „Zawiszy Czarnego” z okazji 60. rocznicy żaglowca)
12.00 – Start do Parady
12.00-15.00 – Parada na wodach Zatoki Gdańskiej
15.30-16.30 – Wejście na Motławę, Parada – cumowanie
16.30-do wieczora – Impreza integracyjna na poszczególnych jachtach

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ