< Powrót
16
czerwca 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Święto Morza 2021
Żeglarska Parada Świętojańska będzie jedną z największych atrakcji tegorocznego Święta Morza.

Mnóstwo żeglarskich atrakcji na Święto Morza 2021

V Żeglarska Parada Świętojańska, otwarcie pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięcie tablic Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego w Alei Żeglarstwa Pomorskiego – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez Pomorski Związek Żeglarski na Święto Morza 2021 w Gdyni. Start już w piątek 18 czerwca!

Święto Morza, które po raz pierwszy obchodzono w 1932 roku, zostało reaktywowane osiem lat temu. Od tego czasu wpisało się kalendarz najważniejszych imprez nie tylko w Gdyni, ale na całym Pomorzu. W tym roku organizatorzy – m.in. miasto Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Port Gdynia, Pomorski Związek Żeglarski, Liga Morska i Rzeczna oraz Krajowa Izba Gospodarski Morskiej – ponownie przygotowali wiele różnorodnych atrakcji, których wspólnym mianownikiem jest morze.

Tegoroczne Święto Morza 2021 rozpocznie się symbolicznie w piątek 18 czerwca w samo południe, kiedy na wodach Bałtyku złożone zostaną wieńce w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę. Tego samego dnia rozpoczną się trzydniowe regaty o Puchar Arki w klasie O’pen Skiff, organizowane przez Miejski Klub Żeglarski Arka Gdynia.

Święto Morza 2021W sobotę 19 czerwca największą atrakcją będzie V Żeglarska Parada Świętojańska. Kilkadziesiąt żaglowców i jachtów przepłynie w kawalkadzie z Gdyni do centrum Gdańska. Parada popłynie blisko wybrzeża, więc będzie można ją obserwować z gdyńskiej Plaży Śródmieście, Bulwaru Nadmorskiego oraz molo w Orłowie i Sopocie. Towarzyszyć paradzie będą Regaty o Puchar Jana w klasie 2020, organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Klasy 2020 i Fundację Aktywnie i Zdrowo. O godzinie 17 zaś w Muszli przy Placu Grunwaldzkim odbędzie się Koncert Otwarcia Święta Morza.

Od poniedziałku 21 do piątku 25 czerwca w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego (al. Jana Pawła II 11) oglądać można wystawę prac marynistycznych Jerzego Springera. Szesnaście fotografii i cztery obrazy pokazują m.in. Gdynię i gdyński port od strony wody. W czwartek 24 czerwca mniej i bardziej doświadczeni żeglarze będą mogli się pościgać w ramach Popołudniowej Ligi Żeglarskiej 2020.

Dzień później uroczyście rozpoczną się zaś II Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie, w których wystartuje 13 załóg z siedmiu krajów. Również w piątek 25 czerwca rozpoczną się regaty o Puchary Marynarki Wojennej dla jachtów morskich, organizowane przez Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica.

Żeglarski finał Święta Morza 2021 odbędzie się w sobotę 26 czerwca. O godzinie 11 w Alei Żeglarstwa Polskiego, na falochronie południowym basenu żeglarskiego, odsłonięte zostaną tablice dwóch wielkich żeglarzy – Henryka Jaskuły i Andrzeja Rościszewskiego. Otwarty zostanie również pomorski sezon żeglarski. A ostatniego dnia, w niedzielę 27 czerwca, obchodzić będziemy Święto Marynarki Wojennej. Z tej okazji o godzinie 12 pod Pomnikiem Polski Morskiej złożone zostaną kwiaty.

To tylko część uroczystości i wydarzeń zaplanowanych na dziesięć dni Święta Morza 2021. Pełną listę imprez znaleźć można na stronie www.gdynia.pl/swietomorza.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ