< Powrót
5
listopada 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Olivier Blanchet Alea
Uczestnicy i organizatorzy dziewiątej edycji Vendée Globe.

Vendée Globe 2020-2021: 33 samotników już na starcie!

Już w niedzielę 8 listopada o godzinie 13.02 rozpoczną się jedne z najważniejszych regat morskich na świecie – Vendée Globe. 33 skipperów na jachtach IMOCA samotnie popłynie w wokółziemskim wyścigu na trasie liczącej około 24 000 Mm.

Regaty Vendée Globe powstały za sprawą Francuza Philippa Jeantota, dwukrotnego zwycięzcy samotnych etapowych wokółziemskich regat BOC Challenge, który rzucił pomysł zorganizowania nowej, trudniejszej imprezy dla żeglarzy-samotników. 26 listopada 1989 roku z Les Sables d’Olonne w hrabstwie Wandea (fr. Vendée) wystartowało trzynastu śmiałków. Z początku impreza nazywała się „The Globe Challenge”, ale zmieniono ją ostatecznie na Vendée Globe. Zasady od początku są proste: wyścig jest wokółziemski, z opłynięciem trzech przylądków, samotny oraz bez asysty i zawijania do portu.Vendée Globe

Do tej pory odbyło się osiem edycji tych regat. Za każdym razem triumfowali Francuzi – Titouan Lamazou (1989-1990), Alain Gautier (1992-1993), Christophe Auguin (1996-1997), Michel Desjoyeaux (2000-2001), Vincent Riou (2004-2005), Michel Desjoyeaux (2008-2009), François Gabart (2012-2013) i Armel Le Cléac’h (2016-2017), do którego należy rekordowy czas – 74 dni, 3 godziny, 35 minut i 46 sekund. Tylko raz w zawodach wystartował Polak – Zbigniew Gutkowski. W edycji 2012-2013 popłynął na jachcie „Energa”, jednak na skutek awarii autopilota musiał wycofać się po zaledwie jedenastu dniach.

Tegoroczna, dziewiąta edycja przyniosła zarówno rekordową liczbę zgłoszeń, jak i uczestników. 8 listopada w wokółziemskim wyścigu na jachtach IMOCA 60 popłynie trzydziestu trzech samotników, o czterech więcej niż cztery lata temu.

Vendée Globe

Brytyjczyk Alex Thomson jest jednym z faworytów regat.

Regaty odbywają się pomimo pandemii COVID-19, która spowodowała przesunięcie niektórych imprez, m.in. The Ocean Race. Niestety z powodu dużej liczby zachorowań zamknięta został wioska żeglarska w Les Sables d’Olonne, która podczas edycji 2016-2017 zgromadziła setki tysięcy miłośników żeglarstwa. Ponownie będzie można za to popłynąć w wirtualnym Vendée Globe – cztery lata temu w ten sposób rywalizowało niemal pół miliona cyfrowych żeglarzy.

Dziewiąta edycja regat Vendée Globe rozpocznie się w niedzielę 8 listopada o godzinie 13.02.

Strona imprezy

Uczestnicy Vendée Globe 2020-2021

Fabrice Amedo (Francja) na jachcie „Newrest – Art & Fenêtres”, Romain Attanasio (Francja) na „Pure – Best Western”, Alexia Barrier (Francja) na „TSE – 4myplanet”, Yannick Bestaven (Francja) na „Maître Coq IV”, Jérémie Beyou (Francja) na „Charal”, Arnaud Boissières (Francja) na „La Mie Câline – Artisans Artipôle”, Louis Burton (Francja) na „Bureau Vallée 2”, Didac Costa (Hiszpania) na „One Planet One Ocean”, Manuel Cousin (Francja) na „Groupe Sétin”, Clarisse Creme (Francja) na „Banque Populaire X”, Charlie Dalin (Francja) na „Apivia”, Samantha Davies (Wielka Brytania) na „Initiatives-cœur”, Sébastien Destremau (Australia/Francja) na „Merci”, Benjamin Dutreux (Francja) na „Omia – Water Family”, Kevin Escoffier (Francja) na „PRB”, Clément Giraud (Francja) na „Compagnie Du Lit / Jiliti”, Pip Hare (Wielka Brytania) na „Medallia”, Boris Herrmann (Niemcy) na „Sea Explorer – Yacht Club De Monaco”, Ari Huusela (Finlandia) na „Stark”, Isabelle Joschke (Francja/Niemcy) na „MACSF”, Jean Le Cam (Francja) na „Yes We Cam!”, Stéphane Le Diraison (France) na „Time for Oceans”, Miranda Merron (Wielka Brytania) na „Campagne De France”, Giancarlo Pedote (Włochy) na „Prysmian Group”, Alan Roura (Szwajcaria) na „La Fabrique”, Thomas Ruyant (Francja) na „Linkedout”, Damien Seguin (Francja) na „Groupe Apicil”, Kojiro Shiraishi (Japonia) na „DMG Mori”, Sébastien Simon (Francja) na „Arkea – Paprec”, Maxime Sorel (Francja) na „V and B – Mayenne”, Alex Thomson (Wielka Brytania) na „Hugo Boss”, Armel Tripon (Francja) na „L’Occitane En Provence” i Nicolas Troussel (Francja) na „Corum L’Épargne”.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ