< Powrót
21
sierpnia 2020
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Robert Hajduk
VGSD 2920 W drugiej części 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days do rywalizacji przystąpili żeglarze w klasach 49er
Mikołaj Staniul i Kuba Sztorch.

VGSD 2020: 20-latkowie na czele Mistrzostw Polski w klasie 49er

W drugiej części 21. edycji regat Volvo Gdynia Sailing Days do rywalizacji przystąpili żeglarze w klasach 49er, 49erFX i Nacra 17, a ponadto w O’pen Skiff. Te zawody mają rangę mistrzostw Polski, a ich triumfatorów poznamy w sobotę 22 sierpnia.

Na czele sześciu łódek w klasie 49er znajdują się 20-latkowie, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, którzy skutecznie radzą sobie w konfrontacji ze znacznie bardziej doświadczonymi i utytułowanymi rywalami. W czwartek 20 sierpnia duet YKP Gdynia wygrał dwa wyścigi oraz wywalczył trzecią lokatę.

– Pierwszego dnia nie było na trasie wielkich emocji – mówili liderzy. – Wiatr tak się ułożył, że wszystkie wyścigi rozstrzygały się właściwie na starcie, bo kto z niego najlepiej wyszedł, ten pierwszy dopływał na metę. No i pomiędzy łódkami tworzyły się bardzo duże odległości, dlatego nie było bezpośredniej rywalizacji.

Drugie miejsce zajmują broniący tytułu Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań), a trzecie Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS). Przybytek nie ukrywa, że ma apetyt na 11 złoty medal w karierze – siedem zdobył z załogantem Kołodzińskim, z którym również dwa razy ścigał się na igrzyskach olimpijskich.

– W tych regatach rywale pływają bardzo szybko, my natomiast mamy problemy z prędkością łódki – wyjaśniał 31-letni Łukasz Przybytek. – Taktycznie jest ok, bo na trasie podejmujemy generalnie dobre decyzje, jednak chłopaki płyną szybciej pod wiatr i z wiatrem. Robimy co w naszej mocy, walczymy na maksa i czasami udaje nam się do nich zbliżyć, ale po pierwszym dniu widać było ich przewagę. Zresztą przed tymi mistrzostwami mieliśmy już podobne kłopoty. Mamy nowy sprzęt, który przygotowujemy na igrzyska i wciąż szukamy optymalnych ustawień.

Wśród kobiet w klasie 49erFX z kompletem trzech zwycięstw prowadzą Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS), które wyprzedzają Gabrielę Czapską i Hannę Rajchert (Spójnia Warszawa) oraz Karolinę Żurek i Wiktorię Ossowską (YKP Gdynia).

O medale rywalizują także żeglarze w trzeciej olimpijskiej klasie, czyli Nacra 17. W katamaranach ścigają się mieszane załogi – prowadzą broniący tytułu Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot), a drugą lokatę zajmują Mikołaj Chłopek (77 Racing Club Gdańsk) i Irmina Mrózek Gliszczynska (ChKŻ Chojnice).

Rywalizację w O’pen Skiff zdominował w czwartek Max Berliński. 14-letni reprezentant MKS Arki Gdynia wygrał komplet trzech wyścigów. Na drugiej pozycji plasuje się jego klubowy kolega, młodszy o dwa lata Piotr Trella, który jednocześnie jest liderem w kategorii młodzików, a trzecie miejsce zajmuje 13-letnia Liwia Liszkiewicz (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn). W tej klasie ściga się 54 zawodników z siedmiu klubów.

– Te wyścigi wygrałem dość łatwo, bo prowadziłem od startu do mety – powiedział Max Berliński, który pływa w tej klasie 1,5 roku, a wcześniej sześć lat szkolił się na Optimiście. – Ten akwen dobrze znam, bo trenujemy tu na co dzień, a poza tym podpasowały mi również warunki. Plan na kolejne dni zakłada, aby pływać regularnie i być w pierwszej trójce.

Wyniki MP 49er, 49erFX, Nacra 17, O’pen Skiff

PODZIEL SIĘ OPINIĄ