< Powrót
21
czerwca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
VI Żeglarska
„Generał Zaruski”, jak rok wcześniej, weźmie udział w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej.

VI Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę!

Blisko sto jednostek z „Generałem Zaruskim” na czele, przepłynie w sobotę 25 czerwca w VI Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Impreza rozpocznie się o godzinie 14 na wysokości mola w Brzeźnie.

Organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski od 2017 roku Żeglarska Parada Świętojańska ponownie uświetni Święto Morza w Gdyni. W tym roku radosna i kolorowa armada żaglowców i jachtów przepłynie z Gdańska do Gdyni.

– Spodziewam się, że w paradzie weźmie udział około stu jednostek – zapowiada Jerzy Jałoszewski, dyrektor parady. – Tak jak w poprzednich latach każda załoga otrzyma pamiątkową flagę. Na imprezę wciąż można się zgłaszać – serdecznie zapraszamy!

Parada zacznie się formować o godzinie 13, pomiędzy ujściem Martwej Wisły a molem w Brzeźnie, a godzinę później skieruje w stronę Gdyni. Na jej czele popłynie „Generał Zaruski” – zbudowany w 1939 roku flagowy żaglowiec Gdańska. Zobaczymy także m.in. zbudowanego w 1936 roku mahoniowego „Oriona”, „Anticę”, na której Jerzy Wąsowicz opłynął świat i „Bryzę H” – dawny statek ratowniczy przebudowany na jacht. Komandorem parady będzie Ireneusz Góreczny z Jacht Klubu Marynarki Wojennej Kotwica.

Żaglowce i jachty będzie można podziwiać z mol w Brzeźnie, Sopocie i Orłowie oraz z trójmiejskich plaż i gdyńskiego bulwaru Nadmorskiego. Około godziny 16.30, na wysokości plaży Śródmieście, jednostki skupią się wokół „Kapitana Borchardta”, na pokładzie którego odbędzie się wyjątkowy koncert na wodzie Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”. Później parada zostanie rozwiązana. Uczestnicy spoza Gdyni będą mogli zacumować za darmo w Marinie Yacht Park, po wschodniej stronie pirsu.

To nie koniec atrakcji. Około godziny 18-19 na pirsie nr 1 w Marinie Yacht Park, obok pomnika Tadeusza Wendy, odbędzie się koncert szantowo-folkowy dostępny dla wszystkich. Wystąpią na nim Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Klang i Flash Creep.

Zapisy na VI Żeglarską Paradę Świętojańską odbywają się przez stronę internetową. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Organizatorami VI Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są Pomorski Związek Żeglarski, Marina Yacht Park, Jacht Klub Marynarki Wojennej Kotwica i Gdański Ośrodek Sportu, a patronem medialnym portal Żeglarski.info. Głównymi partnerami wydarzenia są Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni i Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa. Parada odbywa się w ramach Święta Morza w Gdyni.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
1
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ