< Powrót
15
maja 2022
Tekst:
Iwona Poźniak
Zdjęcie:
Anna Bućko
Konferencja Marynistyczna
Laureaci VII edycji Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji.

VIII Słupska Konferencja Marynistyczna

14 maja w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Słupsku odbyła się VIII Słupska Konferencja Marynistyczna zorganizowana przez słupski oddział Ligi Morskiej i Rzecznej, we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Starostwem Powiatowym, ze wsparciem gmin Kępice i Kobylnica oraz miast Słupska i Ustki.

Dominującym tematem spotkania był „Polski Kontyngent Wojskowy na morzu”. Relację z udziału ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” w operacji wojennej na Zatoce Perskiej przedstawił jego ówczesny dowódca – kmdr Grzegorz Okuljar, komendant Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce.

W drugiej części wręczono medale Ligi Morskiej i Rzecznej, a starosta słupski przyznał doroczną nagrodę za działalność na rzecz edukacji morskiej w powiecie słupskim. W tym roku otrzymała ją Beata Trofimowicz, nauczycielka SP w Kobylnicy, członek słupskiego oddziału LMiR i propagatorka edukacji morskiej w regionie.

W kolejnej części konferencji zabrali głos przedstawiciele władz samorządowych Słupska, Kobylnicy, Ustki i Kępic oraz prezes LMiR, którzy nagrodzili i wyróżnili uczniów, nauczycieli i animatorów edukacji morsko-żeglarskiej, szczególnie zaangażowanych w rozwój morskości miasta i Morskiego Powiatu Słupskiego.

Patronat nad Konferencją objęli prezes LMiR Andrzej Królikowski i starosta słupski Paweł Lisowski. W jej trakcie wystąpiły dzieci ze słupskiego Przedszkola Miejskiego nr 12 „Niezapominajka” w Słupsku – placówki certyfikowanej w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej oraz artyści z Domu Kultury w Ustce i harcerze z 15 Artystycznej Drużyny Harcerskiej.

Czwartą część wypełniło podsumowanie VII edycji Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji, którego współorganizatorami są: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” oraz Pomorski Związek Żeglarski.

Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Głos zabrał Marek Biernacki – kierownik Biura Zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Słupsku, który wskazał na wagę edukacji morsko-żeglarskiej w regionie i rozwój przedsięwzięć wojewódzkich w tym obszarze.

Wyróżnienia w Konkursie otrzymali: Wiktor Czaja, Hanna Turczyn, Maja Reichert z SP 5 w Słupsku – opiekun: Anna Wolikowska; Stanisław Wójtowicz z SP 9 w Słupsku – opiekun: Anna Butryn i Oliwia Bochniak z SP 2 w Ustce – opiekun: Beata Zduniak.

Trzecie miejsce zajęła Zuzanna Michońska w SP 2 w Ustce – opiekun: Beata Zduniak, a drugie Bartosz Duras z SP 1 w Słupsku – opiekun: Wioletta Kowalewska. Mistrzem Nawigacji 2022 r. został Jarosław Wichliński z SP 9 w Słupsku – opiekun: Anna Butryn.

Gratulacje laureatom VII Pomorskiego Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji złożyli m.in.: Marek Biernacki –  przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego, Bożena Żuk – dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, kmdr ppor. rez. dr Dariusz Kloskowski – prezes Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum”, inicjator i główny juror Konkursu oraz prezydentka Słupska – Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Warto dodać, że wszyscy finaliści Konkursu mieli okazję wziąć udział w jednodniowych rejsach zorganizowanych i ufundowanych przez Pomorski Związek Żeglarski, Fundację Aktywnie i Zdrowo, Fundację Regaty Morskie. W rejsach tych uczestniczyli też inni uczniowie ze szkół reprezentowanych w finale Konkursu, którzy wyróżnili się w nauce, sporcie, działalności społecznej. Była to ciekawa forma upowszechniania turnieju nawigacyjnego i edukacji morsko-żeglarskiej.

Podsumowując VII Słupską Konferencję Marynistyczną Jan Wild – prezes słupskiego oddziału LMiR podziękował wszystkim, którzy wsparli organizację tego ważnego w regionie wydarzenia i zaprosił na kolejne słupskie spotkania z edukacją morską w kolejnych latach.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ